LT EN RU
Naujienos

„PLATON“ veikimo pradžia turėjo įtakos ir TIR išdavimams

2015 gruodžio 04

Nuo lapkričio 15 d. įvestas mokestis už kelius Rusijoje ir pradėjusi veikti Rusijos apmokėjimo už žalą keliams sistema „PLATON“ paveikė ir TIR knygelių išdavimus. Per lapkričio mėn. jų išduota 4,54 proc. mažiau nei spalį, tačiau daugiau nei rugsėjo ir spalio mėnesiais.

Per lapkričio mėn. asociacija „Linava“ išdavė 6513 TIR knygeles, o tai yra 4,54 proc. mažiau nei spalio mėn. Pernai metų lapkričio mėn. vežėjai panaudojo 33 proc. daugiau TIR knygelių (iš viso 9739).

Likus mėnesiui iki metų pabaigos, asociacijai „Linava“ priklausantys vežėjai pasinaudojo 77 775 TIR knygelėmis, pernai per 11 metų mėnesių buvo išduota 44,5 proc. daugiau TIR knygelių.

Asociacijos „Linava“ TIR departamento direktorius Heliodoras Giedrys teigia, kad nepaisant to, kad prieš šventes vežėjai gauna daugiau užsakymų, tačiau akivaizdu, kad PLATON veikimas turėjo įtakos bendrai situacija. „Pirmomis dienomis mokesčio už žalą kelias sistema veikė su trikdžiais, vežėjai susidūrė su registracijos sistemos techniniais nesklandumais, dėl to dalis vežėjų įmonių transporto priemonių buvo priverstos laukti, nes vežėjai nerizikavo važiuoti nesumokėję už kelius ir vėliau mokėti baudas. Sistemai pradėjus veikti be didesnių trikdžių, vėl matome pagyvėjimą“, – teigia H. Giedrys.

Aktyviausi TIR knygelių naudotojai išlieka Vilniaus regiono vežėjai, lapkričio mėn. pasinaudoję 2614 TIR knygelėmis, antri – klaipėdiečiai (pasinaudoję 1528 TIR knygelėmis). Šiaulių krašto vežėjams išduotos 1162 TIR knygelės, Kauno regiono – 590, Panevėžio – 425, Alytaus – 194.

Jau artimiausiu metu vežėjus pasieks ir TIR sistemos patobulinimai – papildomai neprimokant, su TIR knygelėmis bus galima vežti ir brangesnius krovinius, kadangi nuo 2016 m. liepos 1 d. TIR garantija bus padidinta nuo 60 tūkst. Eur iki 100 tūkst. Eur. Atsižvelgiant į vežėjų pageidavimus, TIR knygelių galiojimo terminas pratęstas nuo 60 iki 75 dienų nuo knygelių išdavimo.

Neseniai asociacijoje „Linava“ lankėsi IRU TIR ir tranzito sistemos vadovė Ksenija Kasko, su kuria aptarti ir kiti TIR sistemos plėtros ir tobulinimo klausimai, tarp kurių – TIR-EPD išankstinio deklaravimo paslaugos projekto plėtra, pilotinio projekto e-TIR, kurį planuojama įgyvendinti tarp Lietuvos ir Baltarusijos.

TIR sistema, priešingai nei nacionalinių garantijų sistema, leidžia muitinėms naudoti tarptautinę kontrolės sistemą, o kiekviena tranzito šalis yra apsaugoma nuo nelegalaus krovinių įvežimo. Be to, gabenant krovinius su TIR knygele gerokai sumažėja rizika, jog muitinėms tarnyboms bus pateikta abejotinų duomenų informacija. Tuo metu įmonės, samdančioms transporto įmones kroviniams pervežti su TIR knygele, gali būti tikros, kad vežėjai-TIR turėjai savo šalyje yra perėję patikrinimus asociacijose ir muitinėse, t. y. žinomos ir patikimos.

Tarptautinė vežėjų sąjunga IRU jau paskelbė, kad nuo 2016 metų sausio 1 d. prie dabar esančių 68 TIR konvencijos susitariančių šalių prisijungs ir Pakistanas.