LT EN RU
Naujienos

14-ikos periferinių ES valstybių ministrai nepritarė Mobilumo paketo nuostatoms

2018 kovo 09

Šių metų kovo 6 d. Budapešte įvyko keturiolikos periferinių ES valstybių ministrų, atsakingų už transportą, susitikimas. Lietuvai atstovavo Susisiekimo viceministras Ričardas Degutis, Lietuvos nuolatinės atstovybės ES transporto atašė Gytis Mažeika ir asociacijos „Linava“ generalinis sekretorius Tomas Garuolis. Susitikime dalyvavo Kroatijos, Čekijos, Estijos, Vengrijos, Airijos, Latvijos, Lietuvos, Maltos, Lenkijos, Portugalijos, Rumunijos, Slovakijos, Slovėnijos ir Ispanijos atstovai. Pagrindinė susitikimo diskusijų tema: „Ateities kelių transporto sektoriaus konkurencingumas Mobilumo paketo aplinkoje“.

Diskusijos metu dalyviai aiškiai nepritarė pasiūlymams dėl tarptautinio krovinių pervežimo ir su asmenų komandiravimu susijusioms nuostatoms, kurios siūlomos Mobilumo pakete. Atkreiptas dėmesys, kad naujieji pasiūlymai ignoruoja sektoriaus specifiką. Didžiausia problema laikoma skirtingų šalių ir jų regionų minimalaus atlyginimo taikymo reikalavimai, atsirandanti administracinė našta. Susirinkusiųjų nuomone nauji siūlymai neturi nieko bendro su vairuotojų socialinių garantijų didinimu, o tik padeda apsaugoti rinkas kai kurioms senosioms ES šalims.

Diskutuota ir kitais svarbiausiais Mobilumo paketo klausimais: vairuotojų kassavaitinio poilsio praleidimo vieta, privalomas grįžimas į transporto priemonės registracijos valstybę, kabotažas ir kt. Kai kuriuose ES valstybėse narėse priimti teisės aktai privertė įmones samdytis papildomus žmones, dirbančius tik su vairuotojų darbo reguliavimu. Kritikuota idėja įtvirtinti pareigą reguliariai vairuotojui grįžti namo ir draudimą daryti kassavaitinį poilsi ne transporto priemonės kabinoje. Šie pasiūlymai nesuderinami su vairuotojų poreikiais nes Europos keliuose nėra tinkamos infrastruktūros, poilsio-nakvynės vietų ir saugių stovėjimo aikštelių.

Susitikimo metu buvo suformuota aiški nuomonė, kad ES šalys narės turi rasti kompromisą, kuris tenkintų visas šalis bei įvykdytų šiuos tikslus:

  • Neskatintų rinkos fragmentacijos ir protekcionizmo;
  • Leistų išvengti papildomų administracinių barjerų;
  • Tinkamai įvertintų ne tik centro, bet ir periferinių valstybių darbuotojų ir darbdavių poreikius;
  • Tinkamai įvertintų išskirtinį transporto sektoriaus mobilumą;
  • Skirtų daugiau dėmesio tinkamos infrastruktūros vairuotojams kūrimui;
  • Turi išlaikyti sektoriaus konkurencingumą ir sąžiningą konkurenciją su adekvačiomis vairuotojų darbo sąlygomis.

Akcentuota, kad dauguma transporto įmonių turėtų sugebėti atitikti keliamus reikalavimus. Pastarieji turėtų būti nukreipti į nesilaikančius tvarkos vežėjus, o ne į visa sektorių ir tuos, kurie dirba laikydamiesi teisės aktų. Tikslai turi būti pasiekti supaprastinant ir išaiškinant esamus reikalavimus bei skatinant elektroninių dokumentų naudojimą.

Susitikime, kaip specialus svečias, dalyvavo ir pasisake ir Elisabeth Werner iš Europos Komisijos Mobilumo ir transporto generalinio direktorato DG MOVE.

Susitikimo metu taip pat buvo aptartos tolimesnis bendradarbiavimas ir bendri veiksmai su aktyviomis vežėjų asociacijomis, suprantančiomis vieningos transporto rinkos Europos sąjungoje svarbą (Lenkijos Čekijos, Vengrijos, Rumunijos, Jungtinės Karalystės ir Danijos) siekiant palankių sprendimų Europos Parlamente, Europos Komisijoje ir Europos Taryboje.


Grįžti
KLAUSK