LT EN RU
Naujienos

Apklausa dėl derybų dėl leidimų 2021 metams

2021 sausio 04

Lietuvos kelių transporto sektorius susiduria su padidinta konkurencija ir rinkų praradimais Rytų rinkose. Taip nutiko dėl įsisenėjusios praktikos, kai apsikeičiant kelionės leidimais nebuvo laikomasi pariteto principo nustatant ir naudojant kvotas. Pavyzdžiui, Lietuva panaudoja tik apie 70 000 Rusijos Federacijos leidimų, kai tuo tarpu Rusijos Federacijos vežėjai leidimų gauna keturis kartus daugiau (apie 280 000). Dvišalėms operacijoms Lietuvai nuolatos trūksta bendrųjų „terminalinių“ leidimų, kurių 2020 m gavome 28 500. Dėl diskriminacinio pervežimo rūšies traktavimo galime panaudoti tik apie 22 000 bendrųjų leidimų dvišalėmis ir tranzito operacijoms. Rusijos pusė šioms dvišalėms ir tranzito transporto operacijom naudoja apie 230 000 lietuviškų leidimų.

Asociacija „Linava“ kartu su kitomis asociacijomis dėl šios problemos ne kartą kreipėsi į atsakingas institucijas ir organizavo susitikimus su atsakingais pareigūnais. Taip dar 2020 metų viduryje pavyko įtikinti valdžios atstovus reguliuoti rinką ir siekti pervežimų paskirstymo paritetiniais pagrindais.

Lietuvos pusei užėmus griežtą poziciją ir pradėjus nuosekliai ginti Lietuvos verslo interesus, o taip pat ir dėl kitų objektyvių priežasčių – derybos dėl apsikeitimo leidimų kvotomis užsitęsė. Todėl tikėtina, kad su kai kurioms valstybėmis dėl apsikeitimo leidimais pavyks susitarti tik 2021 metų pradžioje. Lietuvos (kaip ir trečių šalių vežėjai) susidurs su leidimų arba tam tikros rūšies leidimų stygiumi, todėl dar kartą raginame būti solidariais ir gražinti nepanaudotus leidimus Lietuvos transporto saugos administracijai (LTSA).

Suprantame, kad dėl užsitęsusių derybų verslas gali nukentėti, todėl norime sužinoti, ar esate pasiruošę patirti laikinus nepatogumus (ir gal būt net praradimus) tam, kad vėliau būtų galima dirbti normaliomis konkurencinėmis sąlygomis.

Labai prašome užpildyti šią ANKETĄ iki sausio 6 d. (trečiadienio) 12 val. Šie duomenys nepaprastai pagelbėtų derybose.

https://forms.gle/dibMqCqAk3mcXpoV9