LT EN RU
Naujienos

Vežėjai aktyviau naudoja TIR knygeles

2015 lapkričio 03

Likus porai mėnesių iki didžiųjų metų švenčių aktyvesnė tapo ir Lietuvos vežėjų veikla. Asociacija „Linava“ savo nariams per š. m. spalio mėn. išdavė 8,6 proc. daugiau TIR knygelių nei per rugsėjo mėn. Tai – antras mėnesis iš eilės, kuomet didėja TIR knygelių išdavimai.

Iš viso per š. m. spalio mėn. asociacija „Linava“ vežėjams išdavė 6823 TIR knygeles, kuomet rugsėjo mėn. vežėjai pasinaudojo 6236 TIR knygelėmis.

Asociacijos „Linava“ TIR departamento direktorius Heliodoras Giedrys teigia, kad spėjimai pasitvirtino – vežėjai prieš šventes pradeda gauti daugiau užsakymų. „Įtakos turėjo ne tik artėjantis prieššventinis laikotarpis, bet ir tai, jog Rusija pradėjo forminti TIR knygeles ir Grebnevo/Ubylinkos pasienio punkte. Akivaizdu, kad vežėjai per jį važiuoja vis drąsiau“, – teigia H. Giedrys.

Aktyviausi TIR knygelių naudotojai kaip visada išlieka Vilniaus regiono vežėjai, spalio mėn. pasinaudoję 2978 TIR knygelėmis, antri – klaipėdiečiai (pasinaudoję 1394 TIR knygelėmis), treti – šiauliečiai (pasinaudoję 1113 TIR knygelėmis). Kauno regiono vežėjams išduota 740 TIR knygelių, Panevėžio – 421, Alytaus – 177.

Nepaisant to, per pirmus dešimt šių metų mėnesių iš viso Lietuvos vežėjai pasinaudojo 71 262 TIR knygelėmis, o tai – 45 proc. mažiau nei pernai, kuomet per 10 mėn. buvo pasinaudota 130 286 TIR knygelėmis. Daugiau vežėjai į Rytus važiavo ir pernai spalio mėn., kuomet buvo išduotos 12 801 TIR knygelės.

TIR sistema, priešingai nei nacionalinių garantijų sistema, leidžia muitinėms naudoti tarptautinę kontrolės sistemą, o kiekviena tranzito šalis yra apsaugoma nuo nelegalaus krovinių įvežimo. Be to, gabenant krovinius su TIR knygele gerokai sumažėja rizika, jog muitinėms tarnyboms bus pateikta abejotinų duomenų informacija. Tuo metu įmonės, samdančioms transporto įmones kroviniams pervežti su TIR knygele, gali būti tikros, kad vežėjai-TIR turėjai savo šalyje yra perėję patikrinimus asociacijose ir muitinėse, t. y. žinomos ir patikimos.

Be to, gabenant rinktinius krovinius ar krovinius su daugiau nei vienu gavėju ir daugiau nei viena paskirties muitine, TIR knygelė atsieina gerokai pigiau nei nacionalinė garantija. 14  lapų TIR knygelė kainuoja 76,30 Eur. Kartu su ja vežėjas gauna nemokamą išankstinės elektroninės deklaracijos (EPI) paslaugą TIR EPD. Tuo metu važiuojant su nacionaline garantija, pavyzdžiui, vien tik už rinktinio 80 prekinių pozicijų krovinio EPI paslaugą reikėtų pakloti apie 200 Eur. Mokestis augtų ir didėjant paskirties muitinių skaičiui.

Tarptautinė vežėjų sąjunga IRU jau paskelbė, kad nuo 2016 metų sausio 1 d. prie dabar esančių 68 TIR konvencijos susitariančių šalių prisijungs ir Pakistanas.