LT EN RU
Naujienos

Atostogų metas paveikė TIR išdavimus (atnaujinta)

2015 rugsėjo 03

Atostogų metas Europoje kaip ir kiekvienais metais paveikė ir Lietuvos vežėjų veiklą rugpjūčio mėn. Lyginant su liepos mėn. išduota 20 proc. mažiau knygelių. Lygiai toks pats išduotų TIR knygelių procentinis skirtumas liepos ir rugpjūčio mėn. buvo ir pernai metais.

Iš viso per š. m. rugpjūčio mėn. asociacija „Linava“ vežėjams išdavė 6031 TIR knygeles. Liepos mėn. buvo išduotos 7524 TIR knygelės.

Lyginant su pernai metų rugpjūčio mėn. duomenimis, šį rugpjūtį išduota 47 proc. mažiau TIR knygelių. Pernai per tą patį laikotarpį Lietuvos vežėjai pasinaudojo 11 433 TIR knygelėmis.

Asociacijos „Linava“ TIR departamento direktorius Heliodoras Giedrys teigia, kad nepaisant sumažėjimo, lyginant su liepos mėn., situacija išlieka stabili. „Kaip matome, pernai rugpjūčio mėn. buvo lygiai toks pats kritimas – antroje liepos pusėje atostogauja pietų Europos valstybės. Galiu teigti, kad rugsėjį pervežimų su TIR knygelėmis neabejotinai bus daugiau,“ – teigia H. Giedrys.

Aktyviausi TIR knygelių naudotojai kaip visada išlieka Vilniaus regiono vežėjai, pasinaudoję 3358 TIR knygelėmis, antri – klaipėdiečiai (1369), treti – kauniečiai (574).

Per 8 šių metų mėnesiu 8020 knygelių vežėjai įsigijo per DPD kurjerį. Aktyviausiai TIR knygeles per kurjerį užsisako Šiaulių regiono vežėjai. Jie pasinaudojo 67 proc. visų per kurjerį užsakytų TIR knygelių. 18 proc. visų TIR knygelių, pristatytų kurjerių, įsigijo Panevėžio regiono vežėjai.

Pernai metais per aštuonis metų mėnesius vežėjai pasinaudojo 45 proc. daugiau TIR knygelių (iš viso 105 957) nei šiemet per tą patį laikotarpį (iš viso 58 203).

Akivaizdu, kad Lietuvos vežėjai nėra linkę atsisakyti TIR sistemos suteikiamų bendrų privalumų – TIR sistema leidžia muitinėms naudoti tarptautinę kontrolės sistemą, o kiekviena tranzito šalis yra apsaugoma nuo nelegalaus krovinių įvežimo. Be to, gabenant krovinius su TIR knygele gerokai sumažėja rizika, jog muitinėms tarnyboms bus pateikta abejotinų duomenų informacija. Tuo metu įmonės, samdančioms transporto įmones kroviniams pervežti su TIR knygele, gali būti tikros, kad vežėjai-TIR turėjai savo šalyje yra perėję patikrinimus asociacijose ir muitinėse, t. y. žinomos ir patikimos.

Be to, gabenant rinktinius krovinius ar krovinius su daugiau nei vienu gavėju ir daugiau nei viena paskirties muitine, TIR knygelė atsieina gerokai pigiau nei nacionalinė garantija. 14  lapų TIR knygelė kainuoja 76,30 Eur. Be to, kartu su ja vežėjas gauna nemokamą išankstinės elektroninės deklaracijos (EPI) paslaugą TIR EPD. Tuo metu važiuojant su nacionaline garantija, pavyzdžiui, vien tik už rinktinio 80 prekinių pozicijų krovinio EPI paslaugą reikėtų pakloti apie 200 Eur. Mokestis augtų ir didėjant paskirties muitinių skaičiui.

Tarptautinė vežėjų sąjunga IRU jau paskelbė, kad nuo 2016 metų sausio 1 d. prie dabar esančių 68 TIR konvencijos susitariančių šalių prisijungs ir Pakistanas.