LT EN RU
Naujienos

Baltijos šalių kelių transporto ekspertų pasitarimas Rygoje

2012 balandžio 10

Balandžio 3-4 d. Rygoje vykusiame Baltijos šalių Kelių transporto ekspertų susitikime dalyvavęs Nacionalinės vežėjų automobiliais asociacijos “Linava” sekretorius Transporto politikai Gintautas Ramaslauskas, kartu su Susisiekimo ministerijos Kelių ir aviacijos departamento direktoriumi Šarūnu Baubliu, Kelių transporto skyriaus vedėju Jauniumi Jasiūnu ir Valstybinės kelių transporto inspekcijos Kelių transporto veiklos reguliavimo skyriaus vedėju Rolandu Mazaliausku  aptarė aktualiausias regiono vežėjų problemas su kolegomis iš Estijos ir Latvijos.

Specialistams didžiausią nerimą kelia jau patvirtinti  įstatymo pakeitimai, kuriuose  užsienio vežėjams numatytos 300 000 ir 400 000 rublių baudos už administracinius pažeidimus, tokius kaip tinkamo trečiųjų šalių leidimo neturėjimas bei eilė kitų nuobaudų.
Lietuvos transporto ekspertai informavo, jog mūsų šalis kreipėsi į Užsienio reikalų ministeriją, kad ši apie Rusijoje taikomas dideles baudas užsienio vežėjams informuotų Pasaulio prekybos organizaciją. Tokių baudų taikymas,  Lietuvos vežėjų nuomone, pažeidžia laisvos ir sąžiningos konkurencijos principus, kurie įtvirtinti PPO narių tarpusavio įsipareigojimuose .
Asociacija „Linava“ kreipėsi į  Tarptautinę vežėjų sąjungą IRU dėl kuo greitesnės reakcijos į susiklosčiusią padėtį.

Estijos ekspertai pristatė šios šalies vežėjų darbo patirtį naudojant taip vadinamuosius specialiuosius dvišalius leidimus su papildoma žyma, leidžiančia gabenti trečiųjų šalių krovinius į Rusijos terminalus. Tokie leidimai sudaro apie 60 proc. visų Estijos vežėjų naudojamų leidimų, tačiau ir juos naudojant kyla nemažai nesklandumų, nes Rusijos pareigūnai turi teisę gana laisvai traktuoti leidimų naudojimą.
Lietuvos ir Latvijos vežėjai kol kas tokių leidimų nenaudoja, bet ir važiuodami su įprastiniais dvišaliais ar trišaliais leidimais patiria nepatogumų Rusijoje. Ekspertų nuomone nėra aiškūs trečiųjų šalių kilmės krovinių gabenimo nustatymo kriterijai.

Baltijos šalių transporto specialistų susitikime aptartas ir naujų ES reglamentų įgyvendinimas Kelių transporto įmonių licencijavimo taisyklėse. Lietuva yra bene vienintelė iš Baltijos šalių reikalaujanti, kad faktinė transporto įmonės buveinė sutaptų su registracijos vieta,. Taip pat mūsų šalis gana griežtai reglamentuoja reikalavimus vežėjo reputacijai.

Susitikime aptarti nauji ES teisės aktų projektai susiję su skaitmeninių tachografų naudojimu bei kabotažu. Baltijos šalys teiks pasiūlymus Europos Komisijai visiškai panaikinti apribojimus vidaus gabenimams ES šalyse ir leisti laisvą tokių vežimų konkurenciją.

Nacionalinės vežėjų automobiliais asociacijos „Linava“
atstovas spaudai
Gytis Vincevičius