LT EN RU
Naujienos

Būkite atidūs: kuro kortelių vagys nesnaudžia

2013 vasario 10
Visi elektroniniu būdu kortelėje įrašyti duomenys gali būti nukopijuoti, nuskaityti arba nuskenuoti nusikaltėlių, jeigu kortelės naudotojas bent akimirkai prarado kortelę iš savo akiračio. Gamintojo nuotr.

Pastaruoju metu tolimųjų reisų vairuotojai vis dažniau praneša apie kuro kortelių ar kuro kortelių duomenų vagystes.

Pasitaiko atvejų, kuomet vairuotojas kelyje, degalų kortelė pas jį, o kažkas tuo metu iš tos  kortelės nupila degalus. Taip per keletą dienų vagys gali įsigyti net keletą tonų kuro.

Vežėjams paslaugas teikiančios bendrovės „Union Tank“ (UTA) atstovybės Lietuvoje TIMEX klientų aptarnavimo specialistė Ivona Vysocka patvirtino, kad visi elektroniniu būdu kortelėje įrašyti duomenys gali būti nukopijuoti, nuskaityti arba nuskenuoti nusikaltėlių, jeigu kortelės naudotojas bent akimirkai prarado kortelę. Tai gali įvykti su bent kuria mokėjimo kortele, taip pat ir su kuro kortele.

Nors Policijos departamento prie VRM Komunikacijos skyrius negalėjo pateikti tikslių duomenų apie kuro kortelių ar jų duomenų vagystes, I. Vysocka patvirtino, kad praktikoje tokių atvejų daugėja ir tai gana opi problema. Kuro kortelių vagysčių itin padaugėja prieššventiniu periodu. „Klientai gana dažnai informuoja mus apie tai, kad tapo nusikaltėlių aukomis. Nuostoliai gali būti labai įvairūs ir dažniausiai priklauso nuo to, kaip greitai buvo imtasi priemonių tai pastebėjus,” – informavo I. Vysocka.

Kaip išvengti kuro kortelių ar jų duomenų vagysčių?

Kadangi problema darosi vis rimtesnė, kuro kortelių tiekėjų pasiteiravome, kaip vežėjai galėtų apsisaugoti kuro korteles bei jų duomenis.

Kuro korteles teikiančios įmonės  „E 100 LT“ pardavimų vadovas Donatas Šereika kol kas su nukentėjusiais nuo vagių vežėjais nesusidūrė, tačiau vežėjams pataria niekam neduoti savo kortelės ir nepaleisti jos iš akių. Net sugedus vilkikui negalima nepalikti kortelės kabinoje. „Tokiu būdu niekas negalės nukopijuoti jos. Taip pat reikia nelaikyti PIN kodų,” – sakė D. Šereika.

„Union Tank“ atstovybės specialistė taip pat nestokojo patarimų vežėjams, kurie įmonės praktikoje duoda geriausius rezultatus. Pirmiausia įmonė didelį dėmesį skiria prevencijai ir išduodama vežėjams kuro korteles: suteikia informaciją saugumo klausimais, pateikia specialias atmintines, kurios vėliau išdalinamos vairuotojams.

Vis tik pati veiksmingiausia apsaugos priemonė, anot I. Vysockos, – kortelės konfigūravimas tokiu būdu, kad ji tarnautų vairuotojams, o ne nusikaltėliams. „Korteles galima sukonfigūruoti  taip, kad jos galiotų tik keliose ar keliolikoje degalinių ir tik tam tikromis valandomis (pagal individualius vežėjų poreikius). Jeigu tokios kortelės magnetinės juostelės duomenys būtų nukopijuoti, tai padirbta kortele galima būtų pasinaudoti tik tose pasirinktose degalinėse iš 40 000 degalinių visoje Europoje sąrašo. Vagys tikrai nežinos kuriose degalinėse kortelė galioja,” – pasakojo I. Vysocka.

Kompanijos patirtis rodo, kad nukopijuotos kortelės – tai dažniausiai magnetinė juostelė ant baltos kortelės, be užrašų, be firminių ženklų, be įmonės pavadinimo. Tokiais atvejais nukopijuotomis kortelėmis galima pasinaudoti tik automatinėse degalinėse. Ten vagys jaučiasi užtikrintai, o nuostoliai gali būti iš tiesų stulbinantys. Dėl šios priežasties rekomenduojama kuro kortelėse išjungti galiojimą automatinėse degalinėse, arba apriboti tokių degalinių kiekį iki 1-2 visoje Europoje.