LT EN RU
Naujienos

Darbo inspekcija: nelaimės darbe pačios nepasitrauks

2013 vasario 05
Nelaimės darbe dažniausiai įvyko dėl netinkamo pavojingų darbų organizavimo, netinkamo darbo vietos įrengimo, dėl nepakankamos saugos ir sveikatos darbe vidinės kontrolės. MAN nuotr.

Valstybinės darbo inspekcijos preliminariais duomenimis, Lietuvos įmonėse pernai įvyko 53 mirtini ir 139 sunkūs nelaimingi atsitikimai darbe (2011 m. atitinkamai – 53 ir 126). Mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe skaičius 100000 darbuotojų pernai, palyginti su 2011 m. šiek tiek sumažėjo – nuo 4,8 iki 4,7; sunkių nelaimingų atsitikimų darbe ūgtelėjo nuo 11,5 iki 12,4.

Išankstiniais duomenimis, transporto sektoriuje daugiausiai ir mirtinų, ir sunkių nelaimingų atsitikimų darbe atitinkamai įvyko  15 ir 33 atvejai (2011 m. – 15 ir 27). Taip pat iki 22 proc. išaugo sunkių nelaimingų atsitikimų darbe skaičius. Dažniausiai sunkūs ir mirtini nelaimingi atsitikimai transporto įmonėse vyko atliekant sandėliavimo, pakrovimo, iškrovimo, transportavimo darbus.

Ištyrus mirtinas nelaimes darbe nustatyta, kad kas penktas darbuotojas žuvo dėl kelių transporto priemonės, beveik kas septintas – nukritęs iš aukščio. Svarbu paminėti, kad beveik visais šiais atvejais darbuotojai buvo neblaivūs.

Pažeidimai dažnesni smulkiose įmonėse

Apie pusę sunkių ir mirtinų ištirtų nelaimingų atsitikimų darbe įvyko mažose ir vidutinėse įmonėse. Nelaimės darbe dažniausiai įvyko dėl netinkamo pavojingų darbų organizavimo, netinkamo darbo vietos įrengimo, dėl nepakankamos saugos ir sveikatos darbe vidinės kontrolės. Pastebėtina, kad dėl darbuotojams privalomų vykdyti instrukcijų reikalavimų pažeidimo įvyko 25 proc. sunkių ir 12 proc. mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe. Toks didelis sunkių traumų dėl šio pažeidimo skaičius dar kartą rodo, jog darbuotojai, ypač dirbantys įmonėje pirmus metus ar dirbantys mobiliose darbo vietose, prastai supažindinami su galima rizika susižaloti, neskatinama saugaus darbo kultūra.