LT EN RU
Naujienos

Dėl leidimų laikinai gyventi – vežėjų pasipiktinimas

2019 rugpjūčio 28

Vežėjams nerimą kelia leidimų laikinai gyventi išdavimo pakeitimai – vežėjai piktinasi, kad dabartiniai sistemos pakeitimai neleidžia laiku sutvarkyti leidimų laikinai gyventi iš kitų šalių atvykusiems vairuotojams. Ši problema buvo nagrinėta asociacijos „Linava“ Krovininės tarybos posėdyje.

Migracijos departamento Imigracijos skyriaus patarėja Vilma Vaitkevičiūtė rugpjūčio 22 d. vykusiame „Linavos“ Krovininės tarybos posėdyje pristatė dabartinę situaciją ir pasakojo apie pasikeitimus, kurie jau įgyvendinti ir dar bus įgyvendinti artimiausiu metu. Nuo šių metų liepos 1 d. vykdant migracijos reformą pakeisti kai kurie migracijos procesai dėl nacionalinių vizų ir leidimų laikinai gyventi užsieniečiams išdavimo. Nuo liepos 1 d. turėjo pradėti veikti ir migracijos informacinė sistema „MIGRIS“, kuri turėtų palengvinti procedūras, tačiau jos veikimo pradžia nukelta iki spalio 14 d.

V.Vaitkevičiūtė aiškino, kad vežėjų problemos dėl laiko rezervacijos Migracijos departamentui yra žinomos, o eilės susidaro dėl tarpininkų veiklos (rezervuojama daug laikų susitikimams). Kaip žinoma, šiuo metu neliko galimybės darbdavio atstovui pateikti dokumentus vietoj užsieniečio, kadangi nuo 2019 m. liepos 1 d. pasikeitė leidimo laikinai gyventi išdavimo procedūra – nagrinėjimo ir pačio dokumento išdavimo procedūros buvo apjungtos į vieną procedūrą, o tam, kad dokumentas būtų išduodamas, reikalingi užsieniečio biometriniai duomenys, dėl to užsieniečio atvykimas bent vieną kartą į migracijos skyrių yra būtinas.

Krovininės tarybos nariai sutarė, kad vežėjams tokie pakeitimai yra didžiulė problema. Krovininės tarybos narys Oleg Tarasov tvirtino, kad nauja tvarka trukdo vežėjams įgyvendinti savo įsipareigojimus, nes jie negali pasamdyti vairuotojų.

„Nauja tvarka žlugdo mūsų verslą. Jei situacija nepasikeis, mes liksime be vairuotojų. Leidimai laikinai gyventi užsieniečiams aktualūs tiek vežėjams, tiek statybų sektoriui, tačiau mes ne statybininkai, mūsų žmonės nesėdi vietoje, todėl sunku užtikrinti, kad žmogus bus Lietuvoje tada, kai yra laisvas tarpas tarp kitų priėmimų“, – kalbėjo O.Tarasov.

Krovininės tarybos nariai sutiko, kad tokia situacija, kai vežėjai apsidrausdami bando rezervuoti visus įmanomus laikus, dar labiau didina eiles, tačiau, anot jų, kitos išeities su dabar galiojančia visų ir leidimų laikinai gyventi užsieniečiams išdavimo sistema nėra – rezervuojami visi įmanomi laikai, iš jų rezultatyviai išnaudojama labai nedaug. O. Tarasov kėlė klausimą, kaip išnaudojamas tas laikas, kai asmuo, rezervavęs laiką, neatvyksta. Buvo konstatuota, kad gyvos eilės dėl vizų ir leidimų laikinai gyventi šiuo metu nėra, todėl panašu, kad darbuotojai tiesiog sėdi nustatytą laiką.

„Siūlau sugrąžinti gyvą eilę – tada galėtume efektyviai išnaudoti valstybės tarnautojų darbo laiką. Atsilaisvinusį laiką galėtume išnaudoti kitiems asmenims aptarnauti, priešingu atveju valstybės tarnautojams atlyginimas mokamas už tai, kad jie nedirba“, – kalbėjo Krovininės tarybos narys.

Tarp kylančių problemų buvo kalbama ir apie tai, kad užsieniečiai ne visada žino, kokie dokumentai ir veiksmai yra būtini atvykstant į Migracijos departamentą, ne visiems užsieniečiams lengva gyvenamosios vietos deklaraciją užpildyti lietuvių kalba, kaip to reikalaujama. Procedūra keičiant darbdavį taip pat pasikeitė – priimant sprendimą iš karto išrašomas ir pats dokumentas.

Migracijos departamento atstovė pristatė dar vieną naujieną – nuo 2019 m. rugsėjo 1 d. konsulinės įstaigos nebepriims dokumentų dėl laikino leidimo gyventi, juos bus galima pateikti tik Lietuvoje.

„Liksime be vairuotojų“, – kalbėjo Krovininės tarybos nariai, išgirdę naujienas.

Krovininė taryba priėmė nutarimą Migracijos departamentui pasiūlyti grąžinti papildomą interesantų aptarnavimą migracijos skyriuose „gyvos eilės“ principu, taip pat grąžinti interesantų aptarnavimą informacijos „langelyje“, įskaitant ir gyvenamos vietos deklaravimą nei įvesti budinčio darbuotojo darbo vietą aptarnauti dėl pateisinamų priežasčių pavėlavusiems interesantams. Taip pat Migracijos departamentui siūloma sukurti galimybę interesantų pateikiamus dokumentus patikrinti iš anksto.

Vežėjai taip pat pasiūlė Migracijos departamentui įvertinti darbuotojų darbo krūvį ir užtikrinti griežtą registracijos vizitui tvarkos laikymąsi (tiksliai identifikuoti asmens tapatybę siekiant panaikinti daugiau nei vienos rezervacijos galimybę vienam asmeniui).

„Linavos“ generalinis sekretorius Mečislavas Atroškevičius Krovininės tarybos narius informavo, kad „Linava“ jau kreipėsi į Vidaus reikalų ministeriją, prašydama naujos ministerijos vadovybės skirti laiko aptarti vežėjams skaudžiausius migracijos klausimus, o taip pat naujai priimtą įstatymą Dėl užsieniečių teisinės padėties.