LT EN RU
Naujienos

Ekspertai: sustabdžius tranzitą į Karaliaučių Lietuvai grėstų milžiniškos baudos

2022 kovo 23

Jei Lietuva nuspręstų pati stabdyti tranzitą per Lietuvą į Kaliningrado sritį, šalis ne tik pažeistų tarptautinius įsipareigojimus, bet gali sulaukti ir milžiniškų milijoninių baudų, valstybė patirtų nuostolių. Būtent todėl tokie sprendimai turėtų būti priimami atsakingose Europos Sąjungos (ES) institucijose.

Taip transporto ir logistikos ekspertai reaguoja į blokuojamą vilkikų eismą netoli Lietuvos ir Baltarusijos pasienio ir raginimus Lietuvos Vyriausybei iki penktadienio sustabdyti tranzitą į Kaliningradą.

Lietuvos nacionalinės vežėjų automobiliais asociacijos „Linava“ generalinio sekretoriaus Zenono Buivydo teigimu, vienašališkai priėmusi sprendimą stabdyti tranzitu per Lietuvą į Kaliningradą krovinius vežančius vilkikus, šalis pažeistų tarptautinius įsipareigojimus ir, tikėtina, grėstų didžiulės baudos, nuostoliai valstybei.

„Transporto bendruomenė smerkia Rusijos sukeltą karą Ukrainoje ir už tai, kad agresorei būtų taikomos sankcijos, ką ir daro tarptautinė bendruomenė. Tik kalbėdami apie tranzito stabdymą negalime pakenkti Lietuvos valstybei ir pasmerkti šalies tarptautinių susitarimų laužymui, milžiniškoms milijoninėms ar net milijardinėms baudos. Su tuo susiję sprendimai turėtų būti priimami atsakingose ES institucijose, kur ir gimė tarptautiniai įsipareigojimai“, – sako Z. Buivydas.

Pasak jo, tolimųjų reisų vilkikų vairuotojai padeda įgyvendinti tarptautinius susitarimus.

„Prie sunkiasvorių transporto priemonių vairo sėdintys žmonės dirba savo darbą ir gabena krovinius. Transporto sektoriaus įmonės laikysis sprendimų, priimtų atsakingose ES institucijose ir perkeltų į Lietuvą. Sektoriaus atstovai supranta, kad laukia sunkmetis ir jau dabar ieško galimybių perorientuoti veiklą, nes pritaikius sankcijas mažėja krypčių į Rytų šalis. Kai kurios įmonės jau atleidžia dalį darbuotojų“, – sako Z. Buivydas.

Asociacijos duomenimis, Lietuva Rusijai šiems metams išdavė 50 tūkst. leidimų tranzitui į Kaliningradą, o Baltarusijai – 55 tūkst. tranzitinių leidimų.

Primenama, kad 2002 m. ES ir Rusija pasirašė Bendrąjį pareiškimą dėl paprastesnių šios šalies piliečių ir prekių tranzito sąlygų per Lietuvą į ar iš Kaliningrado srities, o mūsų šalies patiriamas išlaidas, pagal šį susitarimą, atlygina ES.

Iki 1992 m. buvo pasirašyti atskiri Lietuvos ir Rusijos susitarimai dėl Kaliningrado – dėl krovinių tranzito, dėl keleivių vežimo, dėl sveikatos paslaugų, diplomatinių santykių, apsikeitimo kelionės leidimais ir kitų klausimų.


Grįžti
KLAUSK