LT EN RU
Naujienos

eTIR sistema Lietuvoje – po metų

2018 lapkričio 26

Iš susitikimų Briuselyje grįžęs asociacijos “Linava” TIR departamento vadovas Heliodoras Giedrys tikisi, kad kitų metų pabaigoje pradės realiai veikti elektroninė TIR sistema, kuri vežėjams leis sumažinti kaštus ir biurokratinę naštą.

„Linavos“ TIR departamento vadovas H.Giedrys ir sekretorius transporto politikai Tomas Garuolis praėjusią savaitę dalyvavo Europos Komisijos eTIR įvedimą koordinuojančios grupės (angl. Electronic customs coordination group, ECCG) posėdyje, kuriame Europos Sąjungos (ES) šalių atstovams buvo pristatyta koordinuojamų informacinių projektų eiga. Įgyvendinant šį projektą siekiama, kad iki 2020 metų pabaigos ES narėse vieninga eTIR sistema pakeistų dabar naudojamas nacionalines sistemas.

Jungtinių Tautų atstovas pristatė projektus, vykdomus pagal TIR konvenciją, tarp jų ir apie eTIR projektą. JT atstovas ES valstybės nares pakvietė aktyviai dalyvauti eTIR projekte.

„Pristatytas projektas turi būti įgyvendintas kiekvienoje valstybėje, todėl artimiausiu metu Lietuvos Vyriausybei ir Muitinės departamentui pristatysime šio projekto naudą mūsų šaliai bei vežėjams“, – sako H.Giedrys.

Anot jo, Lietuvos vežėjams taip pat labai svarbu žinoti Europos Komisijos planus diegiant muitinės informacines sistemas. Tas ypač aktualu galvojant apie išankstinės informacijos pateikimą – vežėjai turi įvertinti, kokius duomenis reikės pateikti, kas turės tai padaryti ir pan.

„eTIR projektas nėra mados ar reklamos reikalas, tai yra reali pagalba vežėjams. Įdiegiant naują modernią sistemą stengiamės sumažinti vežėjams tiek finansinę, tiek biurokratinę naštą. Vien mūsų asociacijos nariai, įvedus eTIR sistemą, per metus sutaupytų apie 4 mln. eurų“, – sako asociacijos generalinis sekretorius Mečislavas Atroškevičius.

Briuselyje vykusiame jungtiniame posėdyje, kuriame taip pat dalyvavo ir IRU atstovai, buvo apžvelgta 18 vykdomų projektų, diskutuota dėl duomenų elementų harmonizavimo su transeuropinėms  sistemoms (NCTS, ECS, ICS2), taip pat aptarti jų pakeitimai.

Posėdžio dalyviams perduota svarbi žinia, kad vystoma Europos Komisijos vieno langelio sistema CERTEX, kurioje bus ES kompetentingų institucijų išduoti leidimai ar sertifikatai importuojamoms ar eksportuojamoms prekėms. Ši sistema bus plečiama, papildant naujais dokumentais ir muitinės deklaracijų apdorojimo sistemos galės deklaracijų įforminimo metu pasitikrinti dėl tam tikro leidimo buvimo ir galiojimo.

Kaip žinoma, TIR sistema – sėkminga 71 valstybėje naudojama priemonė, užtikrinanti sklandų krovinių judėjimą ir greitą pasienio procedūrų įvykdymą. Tarptautiniu mastu jos platinimu ir funkcionavimu rūpinasi IRU, o Lietuvoje tuo užsiima šios organizacijos narė, Lietuvos vežėjų asociacija „Linava“. Lietuvos vežėjai šios sistemos paslaugomis naudojasi, veždami krovinius iš ES į Rytuose esančias valstybes; visų pirma – į Rusiją ir Baltarusiją.