LT EN RU
Naujienos

IRU Muitinės reikalų komisijos posėdyje aptarti TIR sistemos pokyčiai

2015 gruodžio 15

Praėjusią savaitę asociacijos „Linava“ viceprezidentas Julius Misiūnas ir TIR departamento direktorius Heliodoras Giedrys dalyvavo Tarptautinės kelių transporto sąjungos IRU Muitinės reikalų komisijos (CAD) posėdyje, kuriame aptartos TIR sistemos naujovės, įsigaliosiančios jau ateinančiais metais.

Posėdyje susirinkusiems buvo pristatyti svarbiausi sprendimai, kurie bus įgyvendinami jau nuo 2016 m. sausio 1-osios. Tarp jų – TIR knygelių galiojimo laikas pratęsiamas nuo 60 iki 75 dienų, supaprastinamos TIR knygelių grąžinimo procedūros, specialiosios garantijos už kiekvieną pamestą, pavogtą, sunaikintą arba negrąžintą TIR knygelę dydis sumažinamas nuo 2000 iki 1000 JAV dolerių. CAD darbo grupės posėdyje taip pat nuspręsta pratęsti TIR knygelių grąžinimo terminą iki 6 mėn.

Aptartos ir naujovės, kurios bus įgyvendinamos nuo kitų metų liepos 1 d. Tarp jų – TIR garantija bus padidinta nuo 60 iki 100 tūkst. Eur, taip pat bus įvestos 2 rūšių TIR knygelės (4 lapų, 20 ir 20 ES (išskirtinai gabenimui, kai maršrute yra Europos Sąjungos šalis)  lapų) ir nauja TIR skatinimo sistema, skirta rizikos valdymo įgyvendinimui.

Diskutuota dėl TIR skatinimo sistemos, skirtos rizikos valdymo įgyvendinimui. Numatoma nuo 2016 m. liepos 1 d. taikyti kelių pakopų TIR skatinimo sistemą. CAD darbo grupės dalyviai ir nariai išsakė daug pastabų dėl kompensacijų už naujus TIR procedūros vykdytojus arba narius, kurie atnaujino TIR procedūros vykdymą.

Asociacijos „Linava“ viceprezidentas J. Misiūnas išreiškė poziciją, kad esminis kompensacijų principas turėtų būti dalyvaujančių TIR sistemoje bei ištikimų šiai sistemai įmonių skatinimas. Visi CAD darbo grupės nariai pritarė tai nuomonei, todėl skatinimo sistema bus tobulinama.

Papildomai buvo nagrinėjamas klausimas dėl prieigos suteikimo prie TIR-EPD sistemos trečiosioms šalims. Nutarta, kad potenciali trečiųjų šalių prieiga prie TIR-EPD ir susijusių procedūrų bus visiškai kontroliuojama Asociacijų.

Aptartas ir asociacijos „Linava“ pasiūlymas dėl TIR knygelių išdavimo TIR knygelės turėtojo (vežėjų įmonės) įgaliotam vairuotojui. Visi CAD grupės nariai išreiškė nuomonę, kad asociacija „Linava“ pati gali priimti sprendimą dėl TIR knygelių išdavimo vairuotojams, nes asociacijoje TIR knygelės turėtojų ir TIR knygelių išdavimo bei grąžinimo kontrolė yra patikima. IRU pateiks oficialų raštą dėl šios tvarkos įgyvendinimo asociacijoje „Linava“.