LT EN RU
Naujienos

Lietuvos vežėjai vieni iš lyderių pasaulyje naudojantis TIR-EPD sistema

2017 lapkričio 20

Tarptautinė vežėjų sąjunga IRU pateikė duomenis apie TIR knygelių naudojimą šių metų sausio – rugsėjo mėnesiais. Vienas iš inovatyviausių šios sistemos įrankių – TIR-EPD modulis, kuris leidžia sutaupyti – yra populiarus Lietuvos vežėjų gretose. Jie yra tarp lyderių visame pasaulyje pagal naudojimosi šia sistema mastą. 

Gabenimas su TIR sistema, tai krovinio gabenimas automobilių transportu nuo išvykimo muitinės iki paskirties muitinės pagal nustatytą TIR procedūrą. Tai užtikrina sklandų krovinių judėjimą ir greitą pasienio procedūrų įvykdymą. TIR sistema vežėjams siūlo naudotis ir TIR-EPD moduliu, kuris leidžia sutaupyti po 2,5 Šveicarijos Franko, jei lyginsime su standartine TIR knygele. Tai įvertino ir šalies vežėjai, kurie pasaulyje yra vieni iš lyderių naudojantis TIR-EPD sistema.

„TIR-EPD yra šiuolaikiškas verslo įrankis, kuris leidžia įgyti konkurencinį pranašumą prieš kitus vežėjus. Tai elektroninė platforma, kurios pagalba taupomas ir laikas, ir pinigai. Taip pat su šia sistema galima inicijuoti tranzito procedūrą. Tad nieko keisto, kad norėdami išlikti konkurencingais, Lietuvos vežėjai priėmė šią naujovę palankiai ir yra vieni iš lyderių pasaulyje pagal naudojimąsi ja“,- teigia Lietuvos nacionalinės vežėjų automobiliais asociacijos „Linava“ TIR ir muitų komiteto pirmininkas Bronislavas Geležiūnas.

Yra ir daugiau TIR-EPD sistemos privalumų. B. Geležiūnas atkreipia dėmesį, kad nuo sausio 1 d., kertant Rusijos Federacijos sieną, bus privalomas Elektroninis Tranzito Deklaravimas (ETD). Besinaudojantiems TIR-EPD sistema, ETD nereikalingas.

Pagal pateiktus IRU duomenis, Lietuvoje šių metų sausio-rugsėjo mėn. per TIR-EPD modulį buvo deklaruotos 22 042 TIR knygelės. Lietuvos vežėjai Europos Sąjungoje nusileidžia tik kaimynams lenkams, kurie šia sistema pasinaudojo 64 185 tūkst. kartų. Pagal bendrą deklaracijų per TIR-EPD modulį skaičių Lietuvą kituose pasaulio regionuose lenkia tik Iranas (82 tūks.t), Turkija (70 tūkst.) ir Rusija (36 tūkst.).

Kaip sutaupyti naudojantis TIR-EPD?

Grąžintis pinigus už naudojimąsi TIR-EPD sistema gali visos įmonės, kurios naudoja TIR-EPD sistemą, nepriklausomai nuo to ar deklaracijas pildo pačios ar patiki šį darbą muitinės tarpininkams. Jei deklaracijas pildo muitinės tarpininkas, reikia užtikrinti, kad bus naudojamas TIR sistemos dalyviui (konkrečiai įmonei) suteiktas TIR EPD prisijungimo kodas. 2,5 Šveicarijos franko už kiekvieną per TIR-EPD deklaruotą knygelę bus kompensuojama pagal informaciją už ketvirčio rezultatus ir bus grąžinama per dešimt dienų nuo kalendorinio ketvirčio pabaigos.

Kaip pradėti naudotis TIR-EPD?

Turintys prisijungimą prie TIR-EPD sistemos ir norintys pateikti dokumentus TIR-EPD išankstinei deklaracijai įforminti, turi pateikti įgaliojimą asociacijai „Linava“ savo TIR-EPD paskyroje (detalesnę įgaliojimo suteikimo instrukciją galite rasti paspaudę šią nuorodą).

Jeigu neturite prisijungimo prie TIR-EPD sistemos, bet esate asociacijos “Linava” ir TIR sistemos narys, tuomet jį galite gauti kreipdamiesi į asociacijos “Linava” specialistus elektroniniu paštu tirepd@linava.lt, telefonu +37052740280 arba nusiųsdami užpildytą prisijungimo prašymą (prašymo forma, pildymo instrukciją galite rasti paspaudę šią nuorodą).

Dokumentus išankstiniam pranešimui muitinės procedūroms inicijuoti galima pateikti įvairiais būdais ir skirtingose vietose (dokumentai, kurie reikalingi TIR-EPD (EPI) išankstiniam pranešimui parengti). Dokumentų priėmimo vietas galite matyti šiame žemėlapyje (dokumentų priėmimo vietų adresai). Taip pat jose galima atsiimti išankstinį TIR-EPD deklaracijos kodą skirtą muitinei.