LT EN RU
Naujienos

Muitinės departamente – vežėjams aktualūs klausimai

2019 balandžio 19

„Linavos“ sekretorius transporto politikai Tomas Garuolis ir TIR departamento vadovas Heliodoras Giedrys su  Muitinės departamento generalinio direktoriaus pavaduotoju, atliekančio generalinio direktoriaus funkcijas, Jonu Miškiniu ir Muitinės procedūrų skyriaus vedėja Neringa Motiejūnaite balandžio viduryje aptarė klausimus dėl Muitinės konvencijos statuso ir pakeitimų bei TIR knygelės duomenų pateikimo elektroninėmis priemonėmis.

2019 m. vasario 5-8 d. įvykusioje Darbo grupės muitinės klausimams, susijusiems su transportu (WP.30) sesijoje buvo nagrinėjamas TIR sistemos kompiuterizavimo klausimas (TIR konvencijos 11 priedo priėmimas). Darbo grupėje buvo nuspręsta perduoti pasiūlymą  dėl TIR konvencijos dalinio pakeitimo administraciniam komitetui dėl TIR konvencijos pakeitimo ir priimtas sprendimas pateikė TIR Administraciniam komitetui. Deja, bet Administracinio komiteto sesijoje pasiūlymas dėl TIR konvencijos 11 priedo patvirtinimo nebuvo priimtas. Šalių delegacijos pareiškė, kad nepaisant visų šalių ir Jungtinių Tautų (JK) EEK sekretoriato pastangų  paspartinti TIR procedūros kompiuterizavimą, yra dar daug pastabų dėl TIR konvencijos 11 priedo pakeitimų. Atsižvelgiant į tai būtina papildomai išnagrinėti pateiktas pastabas bei suderinti šalių pozicijas.

2019 m. birželio 13 d. vyks TIR konvencijos Administracinio komiteto (AC2) 70 – oji sesija, kurioje bus toliau nagrinėjamas TIR procedūros kompiuterizavimo klausimas, t. y. siūlymas dėl TIR konvencijos 11 priedo priėmimo.

Muitinės departamentas informavo, kad Lietuvos atstovai dalyvaus 2019 m. birželio 13 d. AC.2 70 – oje sesijoje. MD atstovai informavo apie teisines procedūras, kai AC2 patvirtins TIR konvencijos pakeitimus. Susitikimo metu buvo pažymėta, kad Europos Sąjungos valstybių narių muitinės palaiko skaitmeninių projektų kūrimą ir TIR konvencijos 11 priedo priėmimą.

Susitikime su Muitinės departamento atstovais taip pat buvo aptariami TIR knygelės duomenų pateikimo elektroninėmis priemonėmis klausimai.

Konstatuota, kad Lietuvos muitinės ir IRU informacinių sistemų specialistai glaudžiai bendradarbiauja dėl informacinių sistemų (TIR-EPD ir NTKS) sąveikos. Vežėjams svarbu žinoti kokius duomenis reikia teikti, kas juos turi pateikti ir pan.

Muitinės departamento atstovai atkreipė dėmesį į tai, kad teikiant TIR operacijos elektroninius duomenis per TIR-EPD sistemą, vežėjai neturi galimybės pateikti muitinei informacijos apie pirminius dokumentus (muitinės deklaracijos 40 laukelis) susijusius su muitinės procedūromis, kurios buvo atliktos prieš TIR gabenimą (negali nurodyti pirminio dokumento pagal kurį pateikti TIR operacijos elektroniniai duomenys).

Atliekant muitinės priežiūrą, muitinei svarbu, kad vežėjai pateiktų teisingus ir išsamius  duomenis apie gabenamas prekes. Muitinės departamento atstovai informavo, kad TIR knygelės manifeste (ir TIR knygelės elektroniniuose duomenyse) turi būti pateikti duomenys apie gabenamas  prekes  ir jie (ypač prekių aprašymas, kiekis, svoris) turi sutapti su duomenimis, pateiktais prieš TIR procedūrą įformintuose muitinės, vežimo ir kituose šių prekių vežimo komerciniuose dokumentuose.

Susitikime su Muitinės departamento vadovu taip pat buvo nagrinėjama aktuali informacija apie Krovininių transporto priemonių srautus ir eiles pasienyje. Muitinės specialistai pasidalino informacija apie tai, kaip įgyvendinama su Valstybės sienos apsaugos tarnyba suderinta ir patobulinta vykdomų patikrinimų Medininkų pasienio kontrolės punkte schema. Buvo kalbama apie planuojamas taikyti krovininių transporto priemonių srautų valdymo schemas, kol vyksta Medininkų pasienio kontrolės punkto (PKP) ir Baltarusijos punkto „Каменный Лог“ rekonstrukcija.