2021 vasario 22

Nuo šiandien izoliuotis turės grįžę vežėjai: „Linava“ sulaukė skambučių antplūdžio


Šiandien įsigaliojo nauja izoliacijos tvarka į Lietuvą grįžtantiems tolimųjų reisų vairuotojams. Nuo šiol visi ekipažų ir įgulų nariai grįžę privalės izoliuotis tačiau jiems leidžiama palikti izoliacijos vietą nuo atvykimo į Lietuvą iki išvykimo iš jos teritorijos dienos, tačiau ne ilgiau kaip 10 dienų. Taip pat į šalį atvykusiems transporto sektoriaus darbuotojams, jeigu nejaučia jokių simptomų (karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas) nereikės atlikti testų.

Praėjusį penktadienį paskelbus apie naująją tvarką – kilo ne mažas chaosas.  Vežėjai nesuprato, kodėl tokios taisyklės įvedamos dabar, kai koronaviruso statistika šalyje gerėja.

„Šios naujovės palietė daugybę logistikos sektoriaus žmonių – daugiau kaip 5000 logistikos įmonių ir virš 70 tūkst. vairuotojų. Informacija buvo pasidalinta penktadienį, o įsigaliojo jau pirmadienį. Kilo sujudimas – daug vežėjų buvo pasimetę“ , – spaudos konferencijos metu sakė Lietuvos nacionalinės vežėjų automobiliais asociacijos „Linava“ generalinis sekretorius Zenonas Buivydas.

 

Sulaukė antplūdžio

Anot pašnekovo, Lietuvos vežėjai koronaviruso (COVID-19) pandemijos metu išgyvena ir taip sudėtingus laikus – dalis verslų susitraukė, išsikėlė iš Lietuvos, išgyvena sunkumus. Į bet kokius pokyčius transporto sektoriaus įmonės ir darbuotojai reaguoja jautriai, nes tai liečia tiesiogiai jų veiklą.

„Nuo penktadienio sulaukėme antplūdžio skambučių ir žinučių iš sektoriaus darbuotojų su prašymais pristatyti šiuos pokyčius, paaiškinti, kodėl būtent dabar, kai mažėja koronavirusu sergančių žmonių skaičiai, griežtinama izoliacijos tvarka“, – pastebi „Linavos“ atstovas.

 

Neaiški tvarka

Pasak Z. Buivydo, transporto įmonių vadovai susidūrė su iššūkiais, kadangi turėjo priimti žaibiškus sprendimus, kad įmonių veikla nenutrūktų ir kroviniai būtų toliau vežami:

„Vežėjai baiminasi, kad vairuotojai gali atsisakyti vykti iš Lietuvos. Jiems penktadienį trūko informacijos dėl izoliacijos taisyklių. Ar atvykę galės matytis su šeimos nariais, ar jiems reiks izoliuotis kartu.“

„Linavos“ atstovai nuolat bendrauja su vežėjais ir stengiasi jiems padėti, suteikti informaciją apie karantino ribojimus ar aktualijas. Tai darys ir toliau. Kaip ir visi Lietuvos gyventojai – taip ir transportininkai, laikosi visų įstatymų ir taisyklių, padedančių apsisaugoti nuo grėsmingo koronaviruso. Tačiau, pasak „Linavos“ generalinio sekretoriaus, taisyklių įvedimui institucijos turėtų skirti daugiau laiko ir labiau apie tai komunikuoti.

„Nauja tvarka labiau palies vairuotojus, kurie  yra Lietuvos Respublikos piliečius ir norės savo poilsio laiką praleisti mūsų šalyje su šeima. Trečiųjų šalių darbuotojams šie pasikeitimai mažiau aktualūs“, – sako Z. Buivydas.

 

Daugiau apie naujoves

Izoliacija nėra būtina tik tais atvejais, jei šalį kertama tranzitu ar atvyksta pristatyti, paimti krovinio, bet nelieka Lietuvoje. Izoliacijos terminas gali būti trumpinamas, jei 7-ąją dieną izoliacijos dieną savo lėšomis atliekamas PGR testas, jo atsakymas neigiamas ir asmeniui nėra pasireiškę virusui būdinti simptomai (karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas). Tolimųjų reisų vairuotojai galės izoliuotis kartu su savo artimaisiais viename būste, tačiau šeimos nariams izoliacija nėra taikoma.

Be to, transporto įmonių vadovai yra įpareigoti patikrinti darbuotojus ar jie užpildė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) puslapyje esančią elektroninę anketą, o NVSC pareikalavus, pateikti tarptautinių reisų vežėjų sąrašus teisingo elektroninės anketos užpildymo patikrinimui ir izoliacijos kontrolei atlikti.

Taip pat darbdaviai turėtų vairuotojus tinkamai informuoti apie pasikeitusią tvarką.