2013 lapkričio 13

Papildoma erdvė ieškoti naujų darbuotojų


VšĮ SOPA direktorė Jurgita Kuprytė. A. Ufarto/ BFL nuotr.

Jurgita Kuprytė, vadovaujanti socialinei įdarbinimo agentūrai SOPA, mielai sutiko pasidalinti informacija apie naujas galimybes transporto įmonėms pritraukti trūkstamų darbuotojų.

Papasakokite, apie VšĮ SOPA įdarbinimo agentūrą, kuo ji skiriasi nuo kitų?

VšĮ „SOPA“ yra specializuota įdarbinimo agentūra, kuri padeda įsidarbinti ir išsilaikyti darbo rinkoje tiems, kam tai sunkiau padaryti be išorinės pagalbos. Dirbame su įvairiomis grupėmis žmonių, kurios labiau nei kiti bedarbiai nutolę nuo darbo rinkos. Mūsų tikslinė auditorija žmonės, kurie sunkiau randa darbą dėl amžiaus, kvalifikacijos, ilgalaikio nedarbo, negalios, tautybės ir t.t. Mes individualiai dirbame su kiekvienu bedarbiu, darome išsamų žmogaus gebėjimų, patirties, galimybių įvertinimą. Tokia išsami analizė padeda išvengti nesusipratimų darbe. Stebėdami situaciją darbo rinkoje ir gerai žinodami savo kandidatus, įmonėms siūlome jų kandidatūrą tik tuomet, kai kandidatas turi gebėjimus ir kvalifikaciją, kurios reikalauja darbdavys.

Išsamiai susipažinę su kiekvienu bedarbiu, ieškome darbdavių, kurie juos priimtų į darbą. Be to, kai žmogus įsidarbina mes irgi stengiamės jo nepalikti vieno ir stebime, kaip jis adaptuojasi įmonėje, kaip vykdo savo pareigas, su kokiomis problemomis susiduria. Tuo mes ir skiriamės nuo kitų įdarbinimo agentūrų.

Mūsų veiklą finansuoja įvairūs projektai, todėl pagrindinės tiesiogiai su įdarbinimu susiję paslaugos, konsultacijos tiek darbuotojams, tiek darbdaviams yra nemokamos.

Kaip manote, ar lietuviško kapitalo įmonės jau yra pasirengę aktyviai taikyti įvairovės politiką, įdarbindami kitataučius, neįgaliuosius ir pan.?

Kuomet kalbame dėl konkrečių žmonių konkretaus įdarbinimo, darbdavius neretai sėkmingai pavyksta įtikinti, kad ir kitokie kandidatai gali būti naudingi. Kita vertus, įvairovės politika Lietuvos įmonėse dar yra retenybė. Užsienio kapitalo kompanijos yra atviresnės.

Ar yra privalumų, kuriuos gauna įmonė įgyvendindama įvairovės politiką? Kokie jie?

Atlikti tyrimai atskleidė, kad, didžiausias privalumas – platesnis kandidatų ratas. Prieš keletą metų parduotuvių tinklas „Rimi“ susidūręs su darbuotojų trūkumo problema, įdarbino kurčiuosius ir taip šią problemą išsprendė. Šiuo atveju įmonės sprendimas lėmė pokyčius ir pačios įmonės viduje – sveiki darbuotojai įvertino savo galimybes negalią turinčių darbuotojų kontekste ir tapo labiau motyvuotais.

Dar vienas privalumas, kad kitokie žmonės iš įvairių sričių atneša ir tam tikrą įvairovę ir tam tikrą supratimą apie vartotojų poreikius. Pavyzdžiui, žmogus su negalia gali geriausiai žinoti neįgaliųjų poreikius ir pasiūlyti efektyvius sprendimus įmonės veikloje.

Be to, taikydama įvairovės politiką, įmonė formuoja socialiai jautrios, atsakingos įmonės įvaizdį.

Ar darbdavys priimdamas „kitokius“ darbuotojus, gali tikėtis gauti tam tikrų finansinių lengvatų iš valstybės?

Tai reglamentuoja Užimtumo rėmimo įstatymas, kuriame numatytas tam tikras finansinis paskatinimas darbdaviams, kurie įdarbina žmones iš remiamų grupių. Šių grupių yra nemažai – tai ne tik neįgalieji, tai ir bedarbiai auginantys vaikus, vieniši tėvai, žmonės išėję iš įkalinimo įstaigų… Subsidijos dydis nustatomas individualiai. Tačiau ne visi darbdaviai apie jas žino, ne visi jomis pasinaudoja, o kartais sąmoningai negaišta laiko dėl ilgų ir sudėtingų subsidijavimo procedūrų.

Papasakokite, kaip vyksta verslo įmonės ir VšĮ SOPA bendradarbiavimas nuo pirmųjų žingsnių iki darbuotojo įdarbinimo.

Stengiamės su darbdaviais bendradarbiauti kiek įmanoma įvairesnėmis formomis. Siekiame ilgalaikio bendradarbiavimo. Galime pasiūlyti potencialių darbuotojų praktiką, kurios metu tiek darbuotojas gali įvertinti savo darbo galimybes, tiek darbdavys gali jį įvertinti. Kartais organizuojame įmonių prisistatymo renginius, kuriuose dalyvaudami įmonių atstovai neįsipareigoja iškart įdarbinti darbuotojų. Jie tiesiog prisistato, papasakoja apie situaciją jų veiklos srities darbo rinkoje, personalo atrankas, reikalavimus. Kartais mes patys su bedarbių grupėmis važiuojame apžiūrėti įmonės „iš vidaus“. Tačiau pats dažniausiais bendradarbiavimas – tiesioginis pokalbis su įmonėmis, kurios ieško darbuotojų.

Kadangi savo žmones neblogai pažįstame, su darbdaviais aptariame ne tik darbuotojo perspektyvas ir galimybes, bet ir apie galimas rizikas, iššūkius,adaptaciją darbe. Kai darbuotojas įsidarbina, domimės, kaip jam sekasi.

Ar per savo veiklos praktiką esate įdarbinę darbuotojų į transporto įmones?

Padėjome įsidarbinti keletui žmonių taksi ir perkraustymo paslaugas teikiančiose įmonėse.

Į kokias pareigas šiuo metu galėtumėte pasiūlyti darbuotojų transporto įmonėms.

Šiuo metu galime pasiūlyti du vyrus, kurie galėtų dirbti vairuotojais. Vienas iš jų turi B vairavimo kategoriją, o kitas B ir C. Taip pat turime ir kitokių kandidatų – administracijos, buhalterijos, pagalbinių darbuotojų.  Kaip jau minėjau, kiekvienas atvejis yra individualus, todėl reikia derinti darbo sąlygas ir kitus aspektus individualiai.

Ko palinkėtumėte darbdaviams, kurie dvejoja, ar verta įdarbinti kitokius darbuotojus?

Linkiu būti atviresniais ir įžvelgti ne tik tai, ko negalės padaryti potencialus darbuotojas, bet, pirmiausiai, pastebėti jo galimybes. Neskubėkite spręsti apie žmonių apribojimus, nes daugelis jų gali išties labai daug ir turi pačias įvairiausias kompetencijas.

 

Agnė Jakubonė