2013 balandžio 25

Saugumą darbe gali užtikrinti socialinė partnerystė


R. Vilimo/ BFL nuotr.

Balandžio 28 d. bus minima Pasaulinė darbuotojų saugos ir sveikatos diena. Tai proga priminti, kad jokios kompensacijos už blogas darbo sąlygas nėra saugaus darbo kultūros dalis: darbuotojo sveikata nėra prekė ir negali būti perkama, skelbia Valstybinė darbo inspekcija. Žūtys, sunkūs sužalojimai, tai ne tik žmogiškosios netektys ir kančios, bet ir ekonominis nuostolis tiek valstybei, tiek ir kiekvienos konkrečios įmonės veiklai.

Lietuvoje jau ne vienerius metus transportas yra tarp pavojingiausių veiklos sektorių. Nelaimės darbe rodo, kad daugelyje įmonių nėra organizuojama reikiama vidinė kontrolė, nekuriama sistema, kuri užtikrintų, kad darbų vadovai kompetentingai išaiškintų pavojus darbe ir reikliai įgyvendintų priemones jiems pašalinti, ypač mobiliose darbo vietose, kur nuolat keičiasi darbo sąlygos, bei dirbant pavojingus darbus.

Darbdavys privalo užtikrinti, kad darbuotojai įsidarbindami ir darbo metu gautų visapusę informaciją apie darbuotojų saugos ir sveikatos organizavimą įmonėje, apie esančią ar galimą profesinę riziką, parengtas priemones rizikai šalinti ar išvengti. Įstatymiškai už saugą ir sveikatą pirmiausia atsakinga įmonės vadovybė. Tačiau vis dėlto daugiausiai šioje srityje galima nuveikti, jei vadovai aktyviai bendradarbiauja su savo darbuotojais ir jų atstovais. Socialinės partnerystės užtikrinant saugias darbo vietas ypač svarbi.

Pažymint Pasaulinę darbuotojų saugos ir sveikatos dieną VDI dar sykį ragina peržvelgti savo darbo vietas, įvertinti, kas jose nesaugu, kelia pavojų sveikatai ir ką galima padaryti, kad išvengtumėme skaudžių praradimų.