LT EN RU
Naujienos

Savivaldybės pačios spręs, kaip pasirinkti keleivių vežėjus

2020 sausio 08

Savivaldybės nuo šiol pačios galės apsispręsti, kokiu būdu pasirinkti keleivių vežėjus – skelbti konkursą ar sudaryti vidaus sandorį su savivaldybės valdoma įmone.

Prezidentas pasirašė įstatymų pataisas dėl liberalesnės savivaldybių vidaus sandorių tvarkos. Nuo šiol savivaldybėms įstatymu leidžiama sudaryti vidaus sandorius vandens ar šilumos tiekimo, nuotekų ir atliekų tvarkymo, keleivių vežimo, teritorijų ir gatvių priežiūros srityse, taip pat – teikiant maitinimo paslaugas ugdymo, globos arba sveikatos priežiūros įstaigose.

Europos Sąjungos reglamentas dėl viešųjų paslaugų transporte numato, kad keleivių vežėjas viešosioms paslaugoms gali būti parinktas dviem būdais – sudarant vidaus sandorį arba skelbiant konkursą. Vidaus sandoriu laikomas toks susitarimas, kai savivaldybė sudaro sutartį su vežėju, kurį kontroliuoja kaip savo padalinį. Lietuvoje labai plačiai paplitusi praktika, kad autobusų parkai yra savivaldybės įmonės.

Tačiau pagal Lietuvos teisę yra konkurencijos reikalavimai. Konkurencijos taryba, atsižvelgdama į įstatyminę bazę, reikalavo, kad vidaus sandoriai su savivaldybių įmonėmis iš esmės būtų neleidžiami. Tokiu atveju savivaldybė vežėją galėtų parinkti tik konkurso būdu. Tačiau savivaldybės vežėjui dažniausiai sunku konkuruoti su privačiais vežėjais, nes savivaldybės įmonės privalo skelbti komercinius duomenis, privalo laikytis viešųjų pirkimų įstatymo įsigyjant transporto priemones, jų atsargines dalis, kurą ir kt., dėl to jų savikaina gerokai išauga ir situacijai konkurencijai nebūna palanki. Dėl to buvo paruoštos įstatymų pataisos, kurios užtikrins savivaldybėms laisvę pačioms apsispręsti, kokiu būdu pasirinkti keleivių vežėją.

„Linava“ visuomet vertino, kad situacija skirtingose savivaldybėse labai skiriasi, todėl buvo palaikoma pozicija, jog kiekviena savivaldybė turėtų priimti sprendimus dėl keleivių pervežimo pagal savo individualią situaciją.