LT EN RU
Naujienos

Seimo nariams pristatyta vežėjų pozicija dėl situacijos pervežimų rinkoje

2019 balandžio 17

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitete „Linavos“ atstovai pristatė vežėjų poziciją dėl dabartinių diskusijų apie vairuotojų socialines garantijas.

Balandžio 17 d. Seimo komiteto posėdyje svarstant klausimą dėl tolimųjų reisų vairuotojų darbo sąlygų bei Judumo dokumentų rinkinį, „Linavos“ sekretorius transporto politikai Tomas Garuolis sakė, jog konkurencinė aplinka Lietuvos vežėjams yra labai įtempta ir konkuruojama ne Lietuvoje, o su rumunais, bulgarais, lenkais. Šiose šalyse dabar verslo sąlygos yra panašios, kaip Lietuvoje, tad jei mūsų šalyje bus priimti sprendimai drastiškai keisti sąlygas vežėjams, lietuviai konkurencinę kovą akivaizdžiai pralaimės.

„Galimos pasekmės – arba verslo uždarymas, ypač mažų įmonių, arba didelių bendrovių planuojami perkėlimai į kitas šalis, kur verslo sąlygos būtų palankesnės“, – Seimo nariams pasakojo T.Garuolis. Anot jo, verslininkams patraukli yra Lenkija arba Vokietija, nes ten įregistravus įmonę atsiranda daugiau verslo galimybių.

T.Garuolis akcentavo, kad vežėjai iki šiol nežino, kuo baigsis istorija su Mobilumo paketu, bankai sureagavo į situaciją rinkoje ir vežėjams jau 2-3 kartus padidino palūkanas.

„Jei situacija taip rutuliosis toliau, tai iš dabar priskaičiuojamų 44 tūkst. vairuotojų liks pusė. Priimant sprendimus reikėtų įvertinti tokių sprendimų pasekmes viešiesiems finansams“, – sakė T.Garuolis. Apibendrindamas vežėjų situaciją, „Linavos“ sekretorius transporto politikai minėjo, kad nuo liepos keisis komandiravimo tvarka, Europos Parlamente svarstomi pakeitimai, pagal kuriuos mokesčius numatoma mokėti ten, kur dirbama. Tokiu atveju visiems komandiruojamiems darbuotojams, – tiek vairuotojams, tiek statybininkams, – tektų mokėti mokesčius ten, kur jie dirba.

Kolektyvinių derybų eigą Seimo nariams posėdyje pristatė advokatas Justinas Usonis. Jis patvirtino, kad „Linava“ tikrai neatsisako derėtis su darbuotojų atstovais ir siekia protingo sprendimo, tad Seimo komiteto posėdyje tikisi išgirsti konkrečius darbdaviams keliamus klausimus ir reikalavimus, nes iki šiol konkrečių pageidavimų nebuvo suformuluota. Advokatas kėlė klausimą dėl profsąjungų atstovavimo proporcijų ir išreiškė viltį, jog visi jautrūs klausimai bus sprendžiami Trišalėje taryboje.

Vežėjų poziciją posėdyje išsakė ir UAB „Hoptransa“ atstovė Agnė Margevičiūtė. Ji ragino dialogą dėl socialinių garantijų neatskirti nuo EP priimto Mobilumo paketo klausimų ir užtikrino, kad vežėjai palaiko socialinį dialogą, kurį su profesinėmis sąjungomis jau palaiko „Linava“.

Besidomintys visą Seimo komiteto posėdžio vaizdo ir garso įrašą gali rasti čia:

https://www.youtube.com/watch?v=9e8Cf0L7Npo&fbclid=IwAR0QZx6R1N0Gi7A9d7kXpl7bR1rWC0o7cIBs6E0sOkN1ipGJY-6WC3L8Jw4