LT EN RU
Naujienos

Siūloma, kad užsieniečiams būtų supaprastintos galimybės įsidarbinti Lietuvoje

2022 gegužės 06

Lietuvos nacionalinė vežėjų automobiliais asociacija „Linava“ dalijasi informacija apie tai, kad šią savaitę Vyriausybė pritarė Vidaus reikalų ministerijos parengtam įstatymo ,,Dėl užsieniečių teisinės padėties“ pakeitimo projektui, kuriuo siūloma palengvinti užsieniečių, ypač aukštos kvalifikacijos specialistų, įdarbinimą, supaprastinti migracijos procedūras, mažinti administracinę naštą. Dabar šie projektas keliauja į Seimą, kur dėl jo  bus priimtas galutinis sprendimas. 

Siekiant kaip įmanoma greičiau ir sklandžiau padėti užsieniečiams integruotis Lietuvos visuomenėje, siūloma palengvinti jų įsidarbinimo procesus. Ypatingai lengvesnio įdarbinimo klausimas opus tapo šiandienos kontekste, Rusijai pradėjus karą Ukrainoje, iš kurios savo ir artimųjų gyvybes norėdami apsaugoti traukiasi nekalti civiliai gyventojai.

Socialinės apsaugos ir darbo ministrės Monikos Navickienės teigimu, įsidarbinimas yra labai svarbi integracijos dalis.

„Kas trečias į mūsų šalį atvykęs darbingo amžiaus ukrainietis surado darbą. Dirbantys ukrainiečiai mūsų šaliai jau sumokėjo per 3 milijonus eurų mokesčių. Dėkoju darbdaviams, kurie įdarbina į mūsų šalį atvykusius ukrainiečius, ir kviečiu toliau registruoti laisvas darbo vietas Užimtumo tarnyboje“, – sakė M. Navickienė.

Taigi planuojama, kad nuo 2023 m. visi užsieniečiai dėl leidimo laikinai gyventi Lietuvoje į Migracijos departamentą galės kreiptis nuotoliniu būdu. Sutrumpės ir leidimo išdavimo terminas. Nuo kitų metų jis turės būti išduodamas per 3 mėnesius (šiuo metu – 4 mėn.), skubos tvarka – per 1 mėnesį (šiuo metu – 2 mėn.).

Taip pat bus mažinami ir užsieniečių darbo patirties ir kvalifikacijos reikalavimai: nustatomos alternatyvos darbdaviams pasirinkti labiausiai jiems tinkančius darbuotojus – ar turinčius tinkamą kvalifikaciją, ar darbo patirtį, ar tokius, kuriems mokės vidutinį darbo užmokestį.

Nuo 1,5 iki 1,2 bus mažinamas minimalaus darbo užmokesčio dydis (BDU), kurį įsipareigoja mokėti darbdavys.

Nuo kitų metų liepos nebebus išduodamos nacionalinės vizos darbo pagrindu. Jas pakeis leidimai laikinai gyventi darbo pagrindu. Šis sprendimas turėtų sumažinti administracinę naštą įsidarbinti norintiems žmonėms.

Taip pat lengvinamos sąlygos atvykstantiems užsieniečiams, baigusiems studijas ar profesinį mokymą Lietuvoje ne vėliau nei prieš 10 metų, paprastinamos užsieniečių atvykimo stažuotis sąlygos.

Plačiau VRM pranešime spaudai: https://vrm.lrv.lt/lt/naujienos/vyriausybe-nutare-lengvinti-uzsienieciu-idarbinimo-tvarka