LT EN RU
Naujienos

TIR įgaliotojo siuntėjo statusas – pagal tvarką, parengtą kartu su vežėjais

2019 rugpjūčio 16

“Linava” ėmėsi koordinuoti vežėjų ir Muitinės departamento veiksmus ruošiant tvarką, pagal kurią įsigaliojus naujai priimtam įstatymui bus galima gauti TIR įgaliotojo siuntėjo statusą.

Toks sprendimas priimtas liepos 13 d. „Linavoje“ vykusiame vežėjų susitikime su Muitines departamento atsakingais darbuotojais, kurie iki rugsėjo vidurio žada paruošti pradinį tvarkos variantą, kuriam vežėjai galės pateikti savo pasiūlymus ir pastabas.

Tvarka turėtų būti paruošta ir patvirtinta iki šių metų spalio 15 d., o pradėtų veikti nuo lapkričio 1 d., įsigaliojus Muitinės įstatymo pataisoms. Seimo priimtos įstatymo pataisos  – nacionalinės vežėjų automobiliais asociacijos „Linava“, verslo struktūrų ir valstybės institucijų bendradarbiavimo rezultatas.

Vežėjų ir Muitinės departamento atstovų susitikime dalyvavo grupė „Linavos“ narių atstovų, taip pat laikinai Muitinės departamento vadovo pareigas einantis Jonas Miškinis, Muitinės departamento Muitinės procedūrų skyriaus vedėja Neringa Motiejūnaitė, Muitinės departamento Ūkio subjektų patikrinimų skyriaus vyriausioji inspektorė Janina Zeniauskienė bei Muitinės departamento Muitinės procedūrų skyriaus vyriausiasis specialistas Arvydas Kavaliauskas. Šiame susitikime buvo apžvelgta situacija, vežėjais uždavė kylančius klausimus ir buvo sutarta, kad „Linava“ koordinuos bendrus veiksmus, kad Muitinė, ruošdama tvarkos projektą, galėtų atsižvelgti į vežėjų pageidavimus.

Kaip žinoma, Seimo priimtos Muitinės įstatymo pataisos suteikia galimybę gauti TIR įgaliotojo siuntėjo statusą, leidžiantį TIR procedūrą atlikti nepateikiant prekių ir TIR knygelės muitinei, o tai leis paspartinti pervežimus ir sumažinti kaštus vežėjams bei optimizuoti logistikos procesus. Pagal dabar veikiančią tvarką krovinius ir TIR knygeles reikia muitinei pristatyti fiziškai.

„Linavos“ generalinis sekretorius Mečislavas Atroškevičius susirinkusiems pristatė visą projekto įgyvendinimo eigą bei apžvelgė situaciją rinkoje.

„Stiprėjanti konkurencija ir besikeičianti situacija rinkoje diktuoja naujas sąlygas. Todėl ieškome būdų logistikos procesus organizuoti efektyviau, pagreitintų krovinių vežimą. Taip atsirado mūsų iniciatyva dėl TIR įgaliotojo siuntėjo statuso“, – sakė M.Atroškevičius.

Tikimasi, kad sudarius galimybes muitinės leidimus turintiems TIR įgaliotiesiems siuntėjams patiems įforminti prekėms TIR procedūrą, bus galima racionaliau naudoti muitinės žmogiškuosius išteklius. Muitinės darbuotojai vietoj darbo muitinės tikrinimo vietose galės daugiau dėmesio skirti pasienio kontrolės punktams.

„Linava“ ragina visus, pageidaujančius įgyti TIR įgaliotojo siuntėjo statusą, jau pradėti pasiruošimo darbus ir pateikti Lietuvos muitinei prašymus dėl Įgaliotojo ekonominės veiklos vykdytojo statuso suteikimo (AEO) (nuoroda  https://www.lrmuitine.lt/web/guest/725). AEO statuso suteikimas palengvins ir sutrumpins TIR įgaliotojo siuntėjo statuso suteikimo laikotarpį.