LT EN RU
Naujienos

Nauja VDI elektroninių paslaugų sistema darbdaviams

2013 kovo 21
2013 m. kovo 21 d. Vilniuje įvyko Valstybinės darbo inspekcijos organizuotas renginys „Valstybinės darbo inspekcijos elektroninių paslaugų darbdaviams sistema ir jos taikymas įmonėse 2013 metais”. T. Urbelionio/BFL nuotr.

2013 m. kovo 21 d. Vilniuje įvyko Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) organizuotas renginys „Valstybinės darbo inspekcijos elektroninių paslaugų darbdaviams sistema ir jos taikymas įmonėse 2013 metais”. Renginio metu išsamiai pristatyta nauja elektroninė sistema, jos naudojimo aspektai.

Renginį, sulaukusiame didelio Vilniaus darbdavių dėmesio, pradėjo Lietuvos Respublikos vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus pavaduotojas Arūnas  Lupeika, sakydamas, kad renginys finansuojamas iš  Europos Sąjungos lėšų ir skirtas darbdaviams pristatyti naują VDI projektą, ir padiskutuoti su darbdaviais naujo projekto diegimo klausimais.

Darbų sauga daugeliui darbdavių – tik formalumas

A. Lupeika pradėdamas savo pranešimą sakė: „Darbuotojų sauga – įmonės valdymo dalis, todėl darbdavys privalo valdyti saugos situaciją norėdamas sėkmingai dirbti“. Pranešėjo teigimu, Lietuva viena iš šalių, kurioje vis dar gajus požiūris, kad darbų sauga reikalinga dėl biurokratinių aparatų, o ne tam, kad apsaugoti darbuotojus ir suteikti jam saugią aplinką darbe. Pranešėjas tai iliustravo paminėdamas Europos darbdavių tyrimą. Apklausus Europos darbdavius paaiškėjo, kad, didelė dalis jų rūpinasi darbuotojų sauga, nes to reikalauja teisės aktai ir valstybinės darbo inspekcijos. Ypač daug tokių atsakymų buvo tarp Lietuvos darbdavių.

A. Lupeika akcentavo, kad Lietuvoje nepakankamai dėmesio darbdaviai skiria darbuotojų saugai ir skatindamas darbdavius atkreipti dėmesį į tai, pabrėžė, kad tinkama darbuotojų sauga gali lemti ir verslo užsakymus. Jis paminėjo ne vieną pavyzdį, kuomet tarptautinės įmonės renkasi verslo partnerius atsižvelgdamos, kaip įmonėse vykdoma darbuotojų sauga – „Europos verslininkai pageidauja, kad jų partneriai darbų saugos klausimus taip pat spręstų europietiškai“.

40 specfinių klausimų darbdaviams

VDI siekdama užtikrinti tinkamą darbų saugos vykdymą sukūrė naują elektroninę informacijos deklaravimo sistemą, kurioje esantys duomenys apie įmones turės įtakos planinių patikrinimų organizavimui.  Anksčiau dažniausi VDI inspektorių tikrinimai buvo vykdomi visose rizikingoms grupėms (pvz. transporto, statybų ir kt.) priklausančiose įmonėse. Nuo šiol, jei įmonė deklaruos, kad  joje tinkamai vykdomi darbų saugos reikalavimai, ji nebus tikrinama tik dėl to, kad priklauso rizikingos veiklos srities kategorijai.

Naują deklaravimo sistemą sudaro 40 klausimų, kuriuos prisijungęs prie sistemos turės užpildyti pats darbdavys arba jo įgaliojimą turintis kitas įmonės specialistas. „Visi klausimai sukurti labai sistemiškai ir apima visas darbo saugos, darbo teisės sritis. Jei įmonė galės atsakyti į kiekvieną klausimą, galima garantuoti, kad įmonėje saugos situacija bus nebloga ir nelaimingų atsitikimų galimybė bus labai maža,“ – akcentavo LR vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus pavaduotojas.

UAB „Algoritmų sistemos“ Analizės ir projektavimo skyriaus vadovas Julius Marozas detaliai pristatė pačios sistemos veikimo principus: kaip prisijungti, kaip pildyti informaciją ir pan. Jo teigimu, įvedus naują elektroninę sistemą, bus  taupomas laikas, ištekliai, supaprastėja informacijos pateikimo procesas.

Planuojama, kad sistema pradės funkcionuoti nuo 2013 m. vidurio.