LT EN RU
Naujienos

Vežėjai išsakė aiškią poziciją dėl Briuselio ketinimų

2016 balandžio 26

Asociacijos prezidentas Erlandas Mikėnas penktadienį visą dieną praleido Seime, kur vyko konferencija „Praktinis Europos Sąjungos darbuotojų judumo politikos įgyvendinimas“. Jos metu aptarti vežėjus labiausiai neraminantys klausimai.

Po konferencijos dalyvių pasisakymų tapo aišku, kad Lietuva kartu su kitomis naujosiomis Europos Sąjungos šalimis bandys stabdyti Briuselio iniciatyvą suvienodinti atlyginimus komandiruojamiems darbuotojams. Šiuo atveju bus bandoma pasinaudoti „Geltonos kortelės“ procedūra. Procedūros įgyvendinimui reikia 10 Europos Sąjungos šalių narių palaikymo. Tokiu atveju Europos Komisija turės tris pasirinkimus – atsisakyti pasiūlymo, jį pataisyti arba pateikti iš naujo.

Rytų europiečiai nepatenkinti, kad direktyvoje norima įteisinti turtingesnėms šalims palankius teisės aktus. Briuselio pasiūlymas numato, kad komandiruojamiems darbuotojams turi būti taikomos tokios pat darbo užmokesčio ir darbo sąlygų nuostatos, kaip ir vietos darbuotojams.

„EK pateikti pasiūlymai dėl komandiravimo direktyvos keitimo kelia susirūpinimą Lietuvos įmonėms, teikiančioms paslaugas ES. Įgyvendinant principą „vienodas užmokestis už vienodą darbą toje pačioje vietoje“ pažeidžiamas laisvas paslaugų judėjimas, kuris yra vienas iš pagrindinių ES principų ir būtina sąlyga ES vidaus rinkoje. Darbo užmokesčio sulyginimas reiškia, kad bus praktiškai panaikinama kainų konkurencija paslaugų sektoriuje, o tai pašalins konkurencingumo veiksnius, kurie yra ES ekonomikos plėtros variklis“, – pabrėžė E. Mikėnas.

Po santykių su Rusiją atšalimo ir įvestų prekybos apribojimų, buvo garsiai kalbama, kad vežėjai turėtų persiorientuoti į vakarų rinką. Tai padarius suaktyvėjo noras naujųjų ES šalių vežėjus išstumti iš šių rinkų. E. Mikėnas atkreipia dėmesį, kad apskritai vykdoma naujosioms ES šalims nepalanki politika. „Stojant į ES buvo aptartos sąlygos. Laikui bėgant turėjo būti panaikinti transporto sektoriaus veiklos ES apribojimai. Jie ne tik, kad liko, bet dar ir atsirado naujų. O dabar mūsų veiklą bando dar labiau apriboti nacionaliniais teisės aktais. Vežėjai planavo veiklą, pirko sunkvežimius, įsipareigojo bankams, tikėdamiesi laisvai dirbti ES ir atlikti tarptautinius pervežimus, o šiandieninė situacija tokia, kad juos pradeda varžyti. Europos komisija nuolaidžiauja didžiosioms ES šalims, o tai yra ydinga praktika“,- apie Lietuvos verslui nepalankių sprendimų visumą kalba E. Mikėnas.

Penktadienį Seime susitikta ir su profsąjungų atstovais. Susitikime dalyvavo ir Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkas George Dassisas. E. Mikėnas tikisi aktyvesnės ir vairuotojų profesinių sąjungų veiklos šiuo klausimu. Tačiau pastarieji kol kas senųjų ES šalių pasiūlymuose grėsmės neįžvelgia.

„ES senųjų šalių noras nacionaliniais įstatymais apriboti naujųjų šalių teisėtą darbą Europos rinkoje Lietuvos vežėjus ir jų darbuotojus veda prie didelių problemų. Vairuotojai viena geriausiai apmokamų darbuotojų grupių Lietuvoje. Profsąjungų atstovai nepalaikydami darbdavių interesų mano, kad daro gerą darbą. Nors gali nutikti taip, kad patys liks be darbo. Nebus darbdavių, nebus ir komandiruojamų darbuotojų“,- apie grėsmę ne tik darbdaviams bet ir darbuotojams užsimena asociacijos prezidentas.

Šį kartą rytų Europos valstybės turi vieningą nuomonę ir naujųjų pasiūlymų nepalaiko. Ši nuomonė turėtų būti garsiai išsakyta ir ES valdžios organuose.