LT EN RU
Naujienos

Visi susitarimai dėl atlyginimo turi būti įforminti

2013 vasario 01
Lietuvos Respublikos vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius Vilius Mačiulaitis pastebi, kad papildomų žodinių susitarimų dėl atlyginimo tarp darbdavių ir darbuotojų būti neturėtų. A. Ufarto/BFL nuotr

Valstybinė darbo inspekcija (VDI) dažnai sulaukia tolimųjų vairuotojų skundų dėl vėluojančio atlyginimo, išskaitų iš atlyginimo, ne viso galutinio atsiskaitymo. Itin opi problema susijusi su atsiskaitymo forma, kuomet vairuotojui aiškinama, jog jam mokama už nuvažiuotus kilometrus.

Lietuvos Respublikos vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius Vilius Mačiulaitis, kalbėdamas apie transporto sektoriaus darbuotojų skundus atkreipė dėmėsį, kad į neoficialius susitarimus tarp darbdavio ir darbuotojo: „Blogiausia yra tai, kad tarp darbdavių ir darbuotojų atsiranda papildomų žodinių susitarimų, dėl kurių darbuotojams labai sunku ginti savo teises“.

Analizuodamas situaciją VDI Asmenų aptarnavimo ir teisės taikymo skyriaus vedėjas Jonas Gricius  pastebi, jog susitarti žodžiu ir vairuotojams atlyginimą mokėti už nuvažiuotus, yra neteisėta. „Pats žodinis susitarimas yra neteisėtas teisine prasme, kadangi jo nenumato teisės aktai, o reglamentas draudžia tokius susitarimus. Jei darbuotojas susitaria tokius dalykus, kuriuos draudžia reglamentas, jis lieka pats už tai atsakingas,“ – dėstė J. Gricius.

VDI Asmenų aptarnavimo ir teisės taikymo skyriaus vedėjas Jonas Gricius. A. Ufarto/BFL nuotr.

VDI niekada negalėjo ir tikriausiai ateityje negalės pasisakyti dėl susitarimų, kurie nėra įforminti darbo sutartyje. Kalbėdamas apie vairuotojų, kurie jau sutiko su žodiniu darbdavio pasiūlymu atsiskaityti už nuvažiuotus kilometrus, situaciją, J. Gricius patarė: „Dėl tokių susitarimų vairuotojai gali rinkti informaciją, pasitelkti operatyvinius subjektus, kurie gali stebėti, įrašinėti informaciją, teikti sankcijas, tačiau žodinius susitarimus įprastai įrodyti labai sudėtinga.“  Jei tokius susitarimus įrodyti pavyksta, visi darbuotojo reikalavimai gali būti tenkinami  teismo tvarka.