Daugiausiai leidimų dirbti užsieniečiams 2022 m. išduota transporto sektoriuje

Lietuvos nacionalinė vežėjų automobiliais asociacija „Linava“ dalijasi Užimtumo tarnybos (UŽT) informacija apie praėjusiais metais užsienio šalių piliečiams išduotus dirbti leidimus. UŽT skelbia, kad praėjusiais metais buvo išduota mažiau leidimų dirbti trečiųjų šalių piliečiams bei priimta mažiau sprendimų dėl darbo atitikties. O daugiausiai leidimų dirbti užsieniečiams išduota tarptautinio krovinių vežimo transporto priemonės vairuotojais. 

Pasak Užimtumo tarnybos, dirbti tarptautinio krovinių vežimo transporto priemonės vairuotojais užsieniečiams išduoti 78 proc. visų leidimų, virėjais – 4 proc.,  pakavimo įrangos operatoriais – 2 proc. visų išduotų leidimų skaičiaus. Sprendimų dėl užsieniečio darbo atitikties darbo rinkos poreikiams priimta tarptautinio krovinių vežimo transporto priemonės vairuotojams – 69 proc., virėjams – 6 proc., elektromonteriams – 2 proc. 

Pernai išsiplėtė šalių geografija. Pasikeitė išduotų leidimų dirbti/priimtų sprendimų struktūra pagal užsieniečio pilietybę. 2022 m. leidimai dirbti buvo išduoti užsieniečiams iš 62 šalių, o sprendimai  dėl užsieniečio darbo atitikties darbo rinkos poreikiams buvo priimti atvykusiems iš 58 šalių. 2021 metais 51 šalies piliečiams suteikta galimybė dirbti Lietuvoje.

Daugiausiai leidimų dirbti  buvo išduota Kirgizijos piliečiams –  21 proc. visų išduotų leidimų dirbti (2563), Baltarusijos – 20 proc. (2388), Uzbekistano – 17 proc. (2073). Nemažai leidimų dirbti suteikta Tadžikistano (1850), Kazachstano (751), Indijos (728), Turkijos (373), Ukrainos (340), Azerbaidžano (181), Sakartvelo (176) piliečiams. 

UŽT duomenimis, Lietuvoje šiuo metu dirba daugiau kaip 22 tūkst. ukrainiečių, įdarbintų nuo karo Ukrainoje pradžios ir dirbančių pagal darbo sutartis. Tai pusė visų į mūsų šalį atvykusių darbingo amžiaus ukrainiečių.

Primenama, kad pernai atsirado galimybė leidimus dirbti išduoti ir neteisėtai  Lietuvos valstybės sieną kirtusiems užsieniečiams ir daliai prieglobsčio prašytojų suteikiant jiems galimybę įsidarbinti ir neturint kvalifikacijos bei darbo patirties. Taip pat atvykėliai iš trečiųjų šalių gali dirbti ir pagal laikinojo darbo sutartis. Laikinojo įdarbinimo įmonėms buvo suteikta teisė teikti prašymus priimti sprendimus dėl užsieniečio darbo atitikties darbo rinkos poreikiams. Dirbti pagal tokias sutartis priimti 35 teigiami sprendimai tarptautinio krovinių vežimo transporto priemonės vairuotojams.

2022 metais trečiųjų šalių piliečiams nustatyti atlyginimai svyravo nuo 730 Eur iki 5784 Eur (2021 m.– nuo 642 Eur iki 5520 Eur).