Elektros rinkos liberalizavimo klaidos ištaisytos su nemažais nuostoliais – G. Nausėda

Elektros rinkos liberalizavimui Lietuvoje buvo pasirengta nepakankamai gerai, todėl teko taisyti klaidas, ir tai padaryta su nemažais nuostoliais, sako šalies prezidentas Gitanas Nausėda.

„Šiandien, matyt, jau po laiko, mosuoti samčiais nebereikia ir tikrai reikia taisyti tas klaidas, kurios buvo padarytos. Ir jos buvo taisomos eigoje, galima pasakyti, su nemažais nuostoliais, bet buvo pataisytos“, – trečiadienį LRT radijui sakė G. Nausėda.

Anot jo, elektros rinkos liberalizavimui Lietuvoje nebuvo tinkamai pasiruošta. 

„Liberalizacijos klausimas buvo sprendžiamas gerokai anksčiau, mes matome, kad, tiesą sakant, nepakankamai gerai pasirengėme iš esmės procesui, kuris galėjo būti įgyvendintas gerokai anksčiau“, – teigė G. Nausėda.

Rugpjūtį, smarkiai išaugus elektros kainoms rinkoje, nepriklausoma tiekėja „Perlas Energija“ pranešė negalinti tiekti elektros klientams fiksuota kaina, o vėliau paskelbė išvis nutraukianti veiklą. Daliai buvusių bendrovės klientų mokamos valstybės kompensacijos. 

Reaguojant į tai Seimas sugriežtino nepriklausomų elektros tiekėjų veiklą, įpareigojo naujas bendroves turėti bent trijų mėnesių trukmės prievolių įvykdymo garantijas, skirtas vartotojų nuostoliams kompensuoti.

Be to, Seimas spalį nutarė trečiąjį elektros rinkos liberalizavimo etapą atidėti trejiems metams – iki 2026-ųjų sausio, kai, tikimasi, Lietuvoje bus išvystyta pakankamai saulės ir vėjo elektros gamyba ir ji atpigs.