Kazachstanas įveda diferencijuotas dyzelinio kuro kainas: asociacija „Linava“ sieks užtikrinti kuo geresnes sąlygas Lietuvos vežėjams

Šiandien Kazachstano energetikos ministras Bulatas Akchulakovas pasidalino žinia, kad šioje šalyje bus įvedamos diferencijuotos dyzelinio kuro kainos. Teigiama, kad toks sprendimas priimtas siekiant užkirsti kelią dyzelinio kuro stygiui šalyje. Nuo šiol kainos bus diferencijuojamos priklausomai nuo gyvenamosios vietos, vartojimo apimčių ir transporto rūšies.

Akivaizdu, kad šios naujovės tiesiogiai palies ir Lietuvos vežėjus, kurie, gabendami krovinius tranzitu per arba į šią šalį, yra priversti piltis degalų Kazachstane.

Lietuvos nacionalinės vežėjų automobiliais asociacijos „Linava“ generalinio sekretoriaus Zenono Buivydo teigimu, šiuo metu yra itin svarbu ir toliau palaikyti glaudžius santykius su partneriais Kazachstane tam, kad Lietuvos vežėjus informacija apie artėjančius pakeitimus pasiektų kaip įmanoma anksčiau, o numatyti pokyčiai būtų kuo labiau palankūs mūsų vežėjams.

„Įvertinus tai, kad informacija apie pokyčius Kazachstane yra nauja ir neseniai mus pasiekė, asociacija „Linava“ su partneriais Kazachstane kalbasi ir aiškinasi, kaip šios naujovės palies Lietuvos vežėjus. Jei reikės, kreipsimės ir į atitinkamas Kazachstano institucijas oficialiai, siekiant užtikrinti kuo geresnes sąlygas mūsų šalies vežėjams pilantis degalus šioje šalyje“, – teigia Z. Buivydas.

Kazachstano energetikos ministro B. Akchulakovo teigimu, šiuo metu jų šalyje yra siūlomas apie 300 litrų paros limitas, kas prilygsta maždaug tūkstančiui kilometrų. Visiems, peržengiantiems šią ribą, degalinėse degalus teks piltis degalus, kurių litras kainuos apie 450 tengų.

„Neslėpsiu, norime, kad mūsų piliečiai, turintys vairuotojo pažymėjimus, turėtų teisę per dieną įsipilti 100 litrų dyzelinio kuro dabartine kaina – regionuose tai yra 230-260 tengų už litrą. Tai daugiau nei pakankamai. Tai net daugiau nei automobiliuose esančių bakų tūris“, – sakė B. Akchulakovas.

Asociacijos „Linava“ Inovacijų ir transporto politikos sekretoriaus Andriaus Burbos teigimu, tokio Kazachstano Vyriausybės sprendimo buvo galima tikėtis dėl šiuo metu regione vis dažniau pastebėto nesąžiningo kuro perpardavinėjimo kitose šalyse.

„Kazachstano kuro kainos regione buvo bene mažiausios. Dėl šios priežasties pasitaikydavo ir nesąžiningo perpardavinėjimo atvejų kitose, pavyzdžiui, kaimyninėse šalyse. Visa tai galiausiai nulėmė kuro stygių patiems Kazachstano gyventojams, todėl natūralu, kad valdžia buvo priversta imtis atitinkamų veiksmų situacijai suvaldyti“, – teigia A. Burba.

Atkreipiame dėmesį, kad net ir diferencijavus dyzelinio kuro kainas Kazachstane, jos vis tiek išliks ženkliai mažesnėmis už kuro kainas Europoje.

Asociacijos „Linava“ teigimu, šią situaciją vertinant bendrai ir iš Kazachstano perspektyvos, sprendimas diferencijuoti kuro kainas yra sveikintinas, nes taip pirmiausia siekiama užtikrinti, kad šalies gyventojai ir verslai turėtų galimybę piltis degalus pigiai, kad kuro visada būtų degalinėse. Tai, kad įvedamas ribojimas kitų šalių vežėjams leisti piltis mažiau degalų, yra normalus žingsnis, vertinant iš jų perspektyvų. Pirmiausia ir turi būti paisoma vietinių žmonių ir verslų interesų.