Lapkričio 1 d. įsigalioja atsiskaitymų grynaisiais pinigais ribojimo įstatymas

Lietuvos nacionalinė vežėjų automobiliais asociacija „Linava“ dalijasi Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) priminimu, kad nuo š. m. lapkričio 1 d. įsigalioja atsiskaitymų grynaisiais pinigais ribojimo įstatymas, pagal kurį atsiskaitymai ir mokėjimai už sandorius gali būti atliekami grynaisiais pinigais, jeigu jie neviršija 5 tūkst. eurų sumos (arba šią sumą atitinkančios sumos užsienio valiuta). 

Pavyzdžiui, perkant automobilį, kurio vertė 10 000 eurų, nuo 2022-11-01 asmuo turi sumokėti visą sumą negrynaisiais pinigais. Tais atvejais, kai automobilio pirkimo-pardavimo sutartyje numatyta, kad mokėjimas išdėstomas dalimis per tam tikrą laikotarpį, iki 5 000 eurų siekiančią sumą galimą sumokėti grynaisiais pinigais, o likusi suma privalo būti sumokėta tik negrynaisiais pinigais.

Taip pat, pavyzdžiui, jei dėl prekių pardavimo ir jų pristatymo susitariama vienu metu, ir tai viršija 5000 eurų sumą, tai irgi bus laikytina vienu sandoriu, kuriam taikomi numatyti apribojimai – visą sumą irgi būtų privaloma mokėti tik negrynaisiais pinigais.

VMI internetinėje svetainėje šia tema paskelbta aktuali informaciją su daugiau pavyzdžių, kurie nuolat atnaujinami bei papildomi. Juos rasite šioje nuorodoje.

Tiesa, įstatymai taip pat nedraudžia dėl prekių pardavimo ir jų pristatymo tartis atskirai, tokiu atveju būtų sudaryti 2 sandoriai ir kiekvienu iš jų būtų galima atsiskaityti grynaisiais pinigais neviršijant 5 000 eurų sumos.

Pažymėtina, jog yra vertinama ne vienos įmokos/dalies suma, tačiau bendra visų mokėjimų už konkretų sandorį suma. Sandorį sudarę asmenys neturi teisės dirbtinai skaidyti sandorio, taip siekiant išvengti nustatytų ribojimų.

Jei tarpusavio atsiskaitymai ar mokėjimai pagal sandorį negali įvykti negrynaisiais pinigais dėl to, kad šių atsiskaitymų ar mokėjimų vietoje mokėjimo paslaugų teikėjai neteikia reikalingų paslaugų, o pagal sandorį yra būtina atsiskaityti nedelsiant, atsiskaitymą bus galima atlikti grynaisiais pinigais.

Tokiu atveju atsiskaitymus ar mokėjimus grynaisiais pinigais gaunantis (priimantis) asmuo privalės apie tai pranešti VMI bei nurodyti aplinkybes, dėl kurių nebuvo galima atsiskaityti negrynaisiais pinigais, ir pateikti sandorio šalių identifikavimo duomenis. Pranešti apie sandorio grynaisiais pinigais faktą asmuo turės per 10 dienų.

Lietuvos Respublikos atsiskaitymų grynaisiais pinigais ribojimo įstatymą, kuris įsigalioja nuo 2022 m. lapkričio 1 d., rasite šioje nuorodoje.