Naujovės Seime: bus galima paprasčiau įdarbinti užsienio ir trečiųjų šalių piliečius

Paskutinę pavasario sesijos dieną Seime priimtos naujovės, kurios, tikimąsi leis bent dalinai spręsti darbuotojų trūkumo problemą Lietuvoje. Numatyti pokyčiai, kurie turėtų leisti Lietuvos darbdaviams, tarp jų ir transporto bei logistikos įmonėms, paprasčiau įdarbinti mūsų šalies įmonėse užsienio šalių, trečiųjų šalių piliečius.

Šie pakeitimai inicijuoti reaguojant į Lietuvos nacionalinės vežėjų automobiliais asociacijos „Linava“ ir kitų verslo organizacijų siūlymus neatidėliotinai spręsti užsienio šalių, trečiųjų šalių piliečių įdarbinimo problemas Lietuvoje.

Taigi naujausiuose Užsieniečių teisinės padėties įstatymo pakeitimuose numatyta, kad:

 • Nuo ateinančių metų užsienietį pakvietusiam verslui užteks informuoti Užimtumo Tarnybai (UŽT) tik apie jo kvalifikaciją arba darbo patirtį, o ne apie abu, kaip iki šiol. Šis reikalavimas negaliotų, jei siūlomas atlygis viršija vidutinį. Taip pat aukštos kvalifikacijos kandidatams nebereikės atlikti darbo rinkos testo. Nuo 4 iki 3 mėn. trumpinamas leidimų laikinai gyventi išdavimo nekvalifikuotiems darbuotojams terminas, aukštos kvalifikacijos darbuotojams – iki mėnesio. Leidimą gyventi užsienietis nuo kitų metų galės gauti dar būdamas užsienyje.
  Nuo kitų metų liepos nebeliks dėl darbo išduodamų nacionalinių vizų. Taigi likti Lietuvoje galės ir čia studijavę užsieniečiai, jiems naikinamas darbo laiko apribojimas. Dar užsieniečiams suteikiama teisė dirbti pagal laikinąją darbo sutartį.
  Sudaroma galimybė visai šeimai atvykti į Lietuvą, kai abu sutuoktiniai turi leidimą laikinai gyventi darbo pagrindu.
  Siekiant priimti nuo karo bėgančius ukrainiečius ir sudaryti jiems kuo palankesnes sąlygas tikslinamos laikinosios apsaugos suteikimo nuostatos. Jiems numatoma palengvinti atvykimo, buvimo, įsidarbinimo reikalavimus, užtikrinti kitas priėmimo sąlygas.
  Darbdavys galės rinktis, ar įdarbinti užsienietį, turintį reikiamą kvalifikaciją ar pasirinkti kandidatą, turintį vienų metų darbo patirtį per pastaruosius 3 metus, ar įsipareigoti užsieniečiui mokėti ne mažesnį nei vidutinį mėnesinį šalies darbo užmokestį.
  Prašymą pakeisti leidimą laikinai gyventi pateikti reikės per Migracijos departamentą – nebereikės kreiptis į Diplomatinę atstovybę ar konsulinę įstaigą kaip buvo iki šiol. Sprendimą dėl leidimo laikinai gyventi užsieniečiui išdavimo, keitimo ir panaikinimo priima ir leidimą laikinai gyventi užsieniečiui išduoda ir keičia Migracijos departamentas.

Šias Seime priimtas naujoves dar turi pasirašyti Lietuvos Prezidentas Gitanas Nausėda ir tik tada jos įsigalios.

Įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ Nr. IX-2206 pakeitimus galima rasti čia: https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAP/0c871270f1eb11ecbfe9c72e552dd5bd