Postūmis buvusių „Linava“ vadovų byloje: asociaciją jau pasiekė dalis už žalą priteistos sumos

Lietuvos nacionalinę vežėjų automobiliais asociaciją „Linava“ jau pasiekė pirmieji Lietuvos apeliacinio teismo nutartimi priteisti pinigai iš buvusių Asociacijos „Linava“ vadovybės darbuotojų. Pagal teismo nutartį, dėl neteisėtų veiksmų ir žalos asociacijai, buvusiam „Linava“ generaliniam sekretoriui Valdui Gyliui bei vyriausiajam finansininkui Adolfui Darginavičiui buvo pavesta atlyginti 270 tūkst. EUR viršijančius nuostolius. A. Darginavičius priteistą žalą asociacijai jau atlygino, o dėl V. Gylio žalos atlyginimo asociacija kreipėsi į anstolius, kur pradėta vykdomoji byla. Siekiama užtikrinti, kad būtų įvykdyta teismo nutartis ir žala pilnai atlyginta.

Buvęs vyriausiasis finansininkas A. Darginavičius asociacijai „Linava“ iš viso atlygino 14 170.26 EUR siekiančią sumą. 

Tuo tarpu V.Gilys Asociacijai „Linava“turi atlyginti 226 228,33 EUR nuostolių, 29254,73 EUR nuo nuostolių sumos siekiančias palūkanas bei 3959,12 EUR bylinėjimosi išlaidas.

Primename, kad Lietuvos apeliacinis teismas 2022 metų gruodžio 20 d. nutarė, jog V. Gilys ir A. Darginavičius turi atlyginti žalą, kilusią dėl to, jog jų darbo asociacijoje „Linava“ metu sistemingai buvo pažeidinėjami mokestiniai įstatymai. 

Atlikus patikrinimą Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) konstatavo, jog praktiškai visas tiekėjų išrašytas PVM sąskaitas faktūras, kurias Vilniaus AVMI mokestiniame ginče įvertino kaip nesusijusias su Asociacijos apmokestinamąja ūkine komercine veikla ir nepagrįstai priskirtas leidžiamiems atskaitymams bei nepagrįstai įtrauktas į pridėtinės vertės mokesčio (toliau – PVM) ataskaitą, Asociacijos „Linava“vardu priėmė ir į buhalteriją įtraukimui į apskaitą pateikė būtent vyr. finansininkas A. Darginavičius.

Konstatuota, jog Asociacija neteisėtai teikdavo beprocentes paskolas savo darbuotojams, tame tarpe neteisėtai pagal 2003 m. gruodžio 23 d. paskolos sutartį buvo suteikta 300 000 Lt dydžio beprocentė paskola ir atsakovui A. Darginavičiui, nuo kurios priskaičiuota 24 660 Lt nesumokėtų palūkanų už 2010 metus ir 25 380 Eur nesumokėtų palūkanų už 2011 metus.

Mokestinio patikrinimo metu taip pat nustatyta, kad Asociacija „Linava“ darbuotojų, įskaitant atsakovo A. Darginavičiaus, poilsines keliones nepagrįstai įformindavo kaip tarnybines komandiruotes apmokamas iš Asociacijos lėšų ir todėl Vilniaus AVMI už tokias keliones Asociacijos sumokėtą 557 751 Lt sumą priskyrė pajamoms, gautoms natūra, ir papildomai priskaičiavo 117 448 Lt gyventojų pajamų mokesčio (toliau – GPM)..

Daugumoje atvejų įsakymus dėl tarnybinių komandiruočių generalinio sekretoriaus V. Gilio vardu pasirašydavo vyr. finansininkas A. Darginavičius.

2022 metų gruodžio 20 d. nutartyje vienareikšmiškai konstatuota, jog V. Gilio vadovavimas asociacijai „Linava“, kai buvo „toleruojama mokestinių įstatymų laisva interpretacija“ yra neteisėtas ir užtraukia įmonės vadovui civilinę atsakomybę. Teismas nustatė, kad cit.: “Valdas Gilys sudarė daugumą sandorių, kurie mokestine prasme buvo įforminti netinkamai, ir kad taip jis pažeidė ne tik pareigą tinkamai organizuoti įmonės veiklą, bet ir padarė konkrečius darbo pareigų pažeidimus, t. y. veikė nepateisinamai neapdairiai ir rizikingai“.