Prašoma padidinti šiems metams skirtą kvotų limitą

Rugpjūčio pabaigoje pasibaigus šiems metams skirtam 16 tūkst. kvotų limitui, asociacija „Linava“ kreipėsi į atsakingas šalies institucijas prašydama skirti šiems metams papildomų kvotų vairuotojams iš trečiųjų šalių.

Toks prašymas išsiųstas Seimo Ekonomikos komitetui, Vyriausybės kanclerei Giedrei Balčytei, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai, Vidaus reikalų ministerijai, Migracijos departamentui.

Rugsėjo 5 d. atlikus asociacijos narių apklausą elektroniniu būdu ir uždavus klausimą: „kiek vairuotojų dėl kvotų stokos negalėjote atsivežti“ paaiškėjo, jog Lietuvos vežėjai iš užsienio šalių (įskaitant, bet neapsiribojant Ukrainą, Uzbekistaną, Kazachstaną ir kitas šalis), negalėjo įdarbinti daugiau kaip 4520 darbuotojų, nors vizos šiems darbuotojams buvo išduotos ir už jas darbdavys iš anksto apmokėjo.

„Nustatytas 16 000 kvotų skaičius buvo išeikvotas dar rugpjūčio mėnesį, o vos per vieną dieną išeikvota daugiau nei 700 kvotų. Tokių aplinkybių negalėjo numatyti nei vienas protingas ir apdairus darbdavys, nes įprastai išnaudojamas mažesnis kiekis kvotų. Todėl esant situacijai kai patyrus ženklias išlaidas, susijusias su ketinimu įdarbinti darbuotoją iš užsienio valstybės darbdavys, tačiau dėl nenumatytų aplinkybių, susijusių su valstybės priimtais sprendimais, darbdavys netenka galimybės šias išlaidas kompensuoti (įdarbinus darbuotoją), turėtų būti sprendžiamas klausimas dėl kvotų skaičiaus padidinimo ar panaikinimo“, – rašoma „Linavos“ generalinio sekretoriaus Zenono Buivydo pasirašytame rašte.

Lietuva yra viena iš nedaugelio šalių, kurioje prieš kelerius metus pradėta taikyti kvotų sistema arptautinio krovinių vežimo transporto priemonių vairuotojams. 2021 m. įsigaliojus kvotų sistemai, vairuotojams vis sunkiau įdarbinti vairuotojus iš trečiųjų šalių, tūkstančiai vilkikų stovi nenaudojami, vežėjai patiria nuostolius, negaunamos pajamos, kurios mokesčių pavidalu būtų surenkamos į valstybės biudžetą.

Todėl „Linava“ prašo atsakingų institucijų padidinti išduodamų kvotų skaičių 4520 vienetų, užtikrinant teisėtus darbdavių lūkesčius – atsižvelgti į tai, jog toks skaičius vizų buvo išduotas, tačiau dėl pasibaigusių kvotų nebeliko objektyvios galimybės darbuotojus įdarbinti.