Prezidiumo narys R. Vosylius: asociacijos „Linava“ valdymo organų atstovams būtini nepriekaištingos reputacijos įrodymai

Spalio 27 d. vykusiame asociacijos „Linava“ Prezidiumo posėdyje nutarta įpareigoti asmenis, kurie atstovauja asociacijos valdymo organus, pateikti pažymas iš įtariamųjų, kaltinamųjų ir nuteistųjų registro apie fizinį asmenį. Apie tai, kodėl Prezidiumas įžvelgė būtinybę įrodymus apie nepriekaištingą reputaciją pateikti kuo greičiau ir kodėl nuspręsta tai padaryti – interviu su Prezidiumo nariu, Teisinių ir organizacinių reikalų komiteto pirmininku Romu Vosyliumi.

-Kodėl nuspręsta, kad asociacijos valdymo organams reikalingas nepriekaištingos reputacijos įrodymas?

-Šis klausimas, galima sakyti, nebe naujiena. Jis iškilo dar tuomet, kai buvo steigiama draudimo bendrovė „Linavos rizikų valdymas“, kuri taip ir negavo Lietuvos banko licencijos verstis draudimo veikla.

Tuomet Lietuvos bankas pareikalavo, kad „Linavos“ valdymo organai pateiktų nepriekaištingos reputacijos įrodymus. Tad visi pildėme keliolikos lapų anketas, užsakinėjome pažymas iš įtariamųjų, kaltinamųjų ir nuteistųjų registro, pateikinėjome Lietuvos bankui finansines ataskaitas ir kitus reikiamus dokumentus. Viskas buvo gerai iki tol, kol neatėjo laikas formuoti valdybos steigiamai draudimo bendrovei.

Į jos valdybą rinkome atstovus iš asociacijos „Linava“ aukščiausių valdymo organų. Lietuvos bankas atmetė mūsų dokumentus ir pasakė, kad šios bendrovės valdyboje gali būti tik nepriekaištingos reputacijos valdybos nariai. Steigimo dokumentaciją tvarkanti advokatų kompanija paaiškino kur kas plačiau – tai yra, kad į valdybą renkami asmenys turi turėti nepriekaištingą reputaciją. Jau tada supratome, kad kažkas yra negerai, bet kad yra taip negerai dar nežinojome.

-Kas buvo daroma, siekiant išspręsti šią problemą?

-Asociacija „Linava“ turi įstatus, kuriuose yra užsiminta apie narių nepriekaištingą reputaciją, bet juose neužsiminta nė žodžiu, kad į valdymo organus negalėtų patekti neskaidrios reputacijos asmenys. Supratome, kad asociacijos „Linava“ Prezidiume yra narių, kurie neturi nepriekaištingos reputacijos – yra teistų, teisiamų ar kitaip nusižengusių asmenų.

Man, kaip Teisinių ir organizacinių reikalų komiteto pirmininkui, buvo pavesta patikslinti įstatų redakciją dėl nepriekaištingos reputacijos. Įstatų pataisas svarstė Teisinių ir organizacinių reikalų komitetas, tvirtino Prezidiumas, o vėliau jos buvo pateiktos tvirtinti Kongresui.

Visgi Kongresui valios nepakako. Be to, šioms įstatų pataisoms priešinosi kai kurie asociacijos „Linava“ nariai, nes priėmus įstatų pataisas „suteptos“ reputacijos „Linavos“ nariai į valdymo organus nebebūtų renkami.

Dėl šios priežasties asociacijai „Linava“ nepavyko įkurti ir draudimo bendrovės – tai buvo dideli nuostoliai. Be to, kartas nuo karto viešojoje erdvėje vis dar yra paminima, kad asociacijoje yra „suteptų“ asmenų ir, deja, mes esame lyginami su kitomis nepriekaištingos reputacijos trūkumais pasižyminčiomis organizacijomis.

Būtent todėl nepriekaištingos reputacijos įrodymas padėtų apsivalyti nuo šių nemalonių dėmių. Tai taptų konkrečiu ir neginčijamu įrodymu, kad pas mus dirba tik nepriekaištingos reputacijos žmonės.

O kaip vertinate kaip tik neseniai pasirodžiusius Seimo nario R. Žemaitaičio pasisakymus vienoje iš laidų, kur jis teigė, jog asociacijoje „Linava“ dirba žmonės, kurie neturi nepriekaištingos reputacijos ir kad dėl to reikėtų bandyti įvesti tiesioginį valdymą kaip Lietuvos futbolo federacijoje? Ar tai ir buvo viena iš pagrindinių priežasčių, kuri ir paskatino dar aiškiau kelti nepriekaištingos reputacijos klausimą?

-Taip, tai buvo viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl nepriekaištingos reputacijos klausimą dabar vėl iškėlėme. Mūsų tikslas – užtikrinti, kad tokių pasisakymų viešojoje erdvėje ateityje išvis nebeliktų. Juk tokia nuomonė, kurią girdėjome iš Seimo nario R. Žemaitaičio, labai kenkia „Linavos“ reputacijai.

Pasisakymai apie asociaciją „Linava“ kaip apie „suteptą“ kenkia kasdieniams darbams. Juk po tokių kalbų valdžios institucijų atstovai prieš skirdami susitikimą „Linavos“ Prezidentui ar kitiems aukščiausiems asociacijos vadovams pirmiausia galvoja ne apie spręstinas problemas, o apie tai, su kokiais žmonėmis susitiks ir ar jų reputacija yra nepriekaištinga. Dėl to ir atstovauti daugiau nei 700 asociacijai priklausančių vežėjų interesus gali būti kur kas sunkiau.

Kaip konkrečiai pasitarnaus pateiktos pažymos iš įtariamųjų, kaltinamųjų ir nuteistųjų registro apie fizinį asmenį?

-„Linava“ yra lobistinė organizacija, dirbanti su Lietuvos Seimu, Vyriausybe ir kitomis valstybinėmis institucijomis. Tad tikrai negalime sau leisti, kad ateityje asociacijos valdymo organuose dirbtų abejotinos reputacijos žmonės.

Dirbame Seimo komitetuose, trišalėje taryboje, darbo grupėse ir kituose institucijų formatuose, kur sprendžiami vežėjams aktualūs klausimai. Asociacijos „Linava“ Prezidentas, Viceprezidentai, Prezidiumo nariai ir sekretoriato vadovai susitinka nuolat su politikais, institucijų vadovais ir kitais svarbiais asmenimis, tad įrodymai apie nepriekaištingą reputaciją ateityje padės su visais išlaikyti tinkamus ir gerus santykius. Juk politikai nė iš tolo nenori susitikti ir aptarinėti vežėjams rūpimų klausimų su tais, kurie neturi nepriekaištingos reputacijos.

Be to, asociacijai „Linava“ yra pernelyg didelė prabanga rinkti į valdymo organus žmonių prieš tai neįsitikinus, ar jie yra nepriekaištingos reputacijos.

Ačiū už pokalbį.