R. Masiulis: itin didelių elektros kainos šuolių artimiausiu metu neturėtų būti

Vilnius, rugsėjo 15 d. (BNS). Rugpjūtį rinkoje iki rekordinių aukštumų pakilusios elektros kainos artimiausiu metu neturėtų pasikartoti, sako „Litgrid“ vadovas Rokas Masiulis.

Pasak jo, taip teigti leidžia faktai, jog įjungtos Rygos šiluminės elektrinės, artėjant šaltajam sezonui auga elektros gamyba ir vartojimas. 

„Dabar įsijungė latvių generatoriai, jie gamina (elektrą – BNS). Anksčiau jie elektros negamino, artėjant šaltajam sezonui garantuotai pradės daugiau gaminti. Kadangi Latvijos abi šiluminės elektrinės šildo Rygą, tai 800 megavatų (pajėgumu – BNS) pradės gaminti ir visą šaltąjį periodą gamins“, – ketvirtadienį žurnalistams sakė R. Masiulis.  

Anot jo, vasarą paprastai būna ypač sudėtingas laikas, trūksta elektros, tuo metu žiemą, nors vartojimas didesnis, yra daugiau gamintojų. 

„Rinka pamatė, kas gali įvykti, ta diena (rugpjūčio 17 dieną, kai vieną valandą megavatvalandė biržos „Nord Pool“ Baltijos šalių zonoje kainavo 4 tūkst. eurų – BNS) buvo ypatinga, sutapo eilė faktorių – linijų ribojimai, ne visi gamintojai gamino elektrą. Tiesiog taip būna, kad kartą per dešimtmetį tokie dalykai supuola. Manau, kad tokių dalykų sunku tikėtis“, – teigė „Litgrid“ vadovas. 

R. Masiulio teigimu, elektros kainos ateityje priklausys nuo dujų kainos – pastarąsias taip pat lems ir tai, kaip Europai pavyks sutvarkyti savo dujų infrastruktūrą.  

„Dabar elektros kainos praktiškai tiesiogiai koreliuoja su dujų kainomis, tai viskas priklausys nuo dujų kainos. Jeigu dujų kainos mažės, mažės ir elektros (kainos – BNS). Dėl to ypatingai reikia stebėti, kiek naujų suskystintų gamtinių dujų terminalų statoma Europoje, kokios sutartys sudaromos ir visa tai turėtų turėti teigiamą įtaką dujų kainoms“, – sakė R.  Masiulis. 

„Jeigu Europa pilnai išsivaduos iš „Gazprom“ gniaužtų, o liko visiškai nedaug – tik apie 5 procentus „Gazprom“ tiekia dujų Europai – tai nuo to laiko situacija turėtų pradėti taisytis“, – teigė „Litgrid“ vadovas.  

BNS

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.