Svarbi informacija apie vežėjų ieškinį vilkikų gamintojams dėl kartelinio susitarimo 

Lietuvos nacionalinė vežėjų automobiliais asociacija „Linava“, bendradarbiaudama su advokatų kontora „Cobalt“ bei su Nyderlandų fondu „Stichting Truck Claim“, dalijasi naujausia informacija apie vežėjų ieškinius sunkvežimių gamintojams dėl sudaryto kartelinio susitarimo ir pakeltų kainų.

Tuo tikslu dalijamės Nyderlandų fondo „Stichting Truck Claim“ pateikta informacija apie teisminio proceso progresą Nyderlanduose, naujausius įvykius ir tolesnius veiksmus.

Nyderlandų teisminio proceso ankstesni veiksmai: „Pirmoji grupė“ ir „Antroji grupė”

2019 m. gruodžio 19 d. fondas „Stichting Truck Claim“ Amsterdamo teismui pateikė ieškinį, atstovaudamas vežėjų interesus, ir taip pradėjo teisminį procesą.

Be šio fondo inicijuotų teisminių procesų, Nyderlandų teismuose nagrinėjamos dar kelios bylos. Įvertinus tai, kad šios bylos yra tarpusavyje susijusios, Amsterdamo teismas stengiasi kuo labiau jas koordinuoti. Tuo tikslu ieškiniai, kurie buvo pateikti per tam tikrą laikotarpį, yra suskirstyti į „Grupes“, siekiant užtikrinti teisminių procesų efektyvumą.

Svarbu žinoti, kad Lietuvos dalyvių interesus atstovaujančio minėto fondo inicijuotas teisminis procesas priklauso „Antrajai grupei“.

„Antrosios grupės“ bylos progresas

Teismo posėdis buvo numatytas 2022 m. rugsėjo 13–15 d. Deja, jis buvo atidėtas dėl pirmininkaujančios teisėjos ligos. Siekdamas išvengti bylos vilkinimo, teismas perdavė bylą papildomam rašytinių pareiškimų etapui. 

Šie pareiškimai ieškovų turėjo būti pateikti iki 2022 m. gruodžio 14 d., į kuriuos atsakovai turės pateikti nuomonę iki 2023 m. vasario 8 d.

Rašytiniuose pareiškimuose bus nagrinėjami šie klausimai:

  • Europos Komisijos sprendimų ir ieškinio reikalavimų apimtis;
  • Taikytina teisė;
  • Teisinio atstovavimo modelis Nyderlandų teisme; 
  • Ieškinio priimtinumo klausimai.

Po šalių rašytinių pareiškimų pateikimo, artimiausias teismo posėdis numatytas š. m. birželio 7 d.

Nyderlandų teismas jau priėmė palankų sprendimą aukščiau nurodytais teisiniais klausimais „Pirmosios grupės“ byloje 2022 m. liepos 27 d. 

Amsterdamo teismas nusprendė, kad ieškovų iš skirtingų Europos Sąjungos (ES) šalių vardu pateiktiems ieškiniams gali būti taikoma Nyderlandų teisė. Teismas taip pat nusprendė, kad pasirinktas teisinio atstovavimo modelis Nyderlandų teisme gali būti taikomas užsienio subjektams, siekiantiems kompensacijos. Galiausiai teismas atmetė sunkvežimių gamintojų (atsakovų) argumentus, kad ieškiniai yra nepriimtini, nes neatitiko grupės ieškiniui keliamų reikalavimų.

Tikimasi, kad šie teigiami rezultatai taip pat gali turėti įtakos bylos procesui „Antrojoje grupėje“. Apie bet kokį tolesnį progresą bus informuota.

Ką ieškinio dalyvis turėtų daryti šiuo metu?

Jei šiuo metu Jūsų ieškinys yra nagrinėjamas Amsterdamo teisme Nyderlanduose, Jums kaip ieškovui nieko nereikia daryti.

Būtinas atsargumas dėl kitų iniciatyvų

Taip pat perspėjama, kad rinkoje veikia ir kitos teisinės iniciatyvos. Siūlome atkreipti į tai dėmesį ir primygtinai nerekomenduojame turėti reikalų su jomis, nes tai potencialiai gali turėti neigiamos įtakos jūsų bylos sėkmei.