Svarbi informacija vežėjams – ką būtina žinoti dėl TIR knygelių ir prekių kodų įrašymu jose?

Lietuvos nacionalinė vežėjų automobiliais asociacija (LINAVA) kreipėsi į Lietuvos muitinės departamentą dėl pasienyje kylančios problemos su TIR knygelėmis ir prekių kodų įrašymu jose.

Vežėjai pastebėjo, kad Lietuvos pasienio postuose yra apsukamos transporto priemonės, jeigu užsienyje atidarytose TIR knygelėse nėra įrašyti prekių kodai. Tokia situacija sukelia nemažai sunkumų LINAVOS asociacijos nariams.

Muitinės departamentas pažymėjo, kad remiantis TIR konvencijos Administracinio komiteto 2008 metų rekomendacija, vežėjo pageidavimu gali būti nurodomas Suderintos prekių aprašymo ir kodavimo sistemos (SS) 6 ženklų prekės kodas tik geltonajame lape, kuris nėra skirtas muitinės tikslams.

Elektroniniai duomenys pateikiami pagal TIR knygelėse baltajame lape nurodytus duomenis. Šiuo metu, kada ypatingas dėmesys skiriamas ribojamų prekių kontrolei, prekės Suderintos sistemos kodas yra vienas pagrindinių kriterijų jas identifikuojant.

Muitinės departamento teigimu vežėjai yra prašomi kuo išsamiau aprašyti gabenamas prekes ir tuo tikslu TIR knygelėje ir jos elektroniniuose duomenyse nurodyti gabenamų prekių Suderintos sistemos 4-6 ženklų kodus, o jų nenurodžius prašoma papildyti TIR knygelės duomenis išvykimo įstaigoje.

„TIR knygelės elektroniniai duomenys turi atitikti duomenis, pateiktus TIR knygelėje. Tačiau jei, vadovaujantis Komisijos įgyvendinimo reglamento nuostatomis, duomenys nesutampa, pirmenybė teikiama TIR knygelės duomenims.

Muitinės pareigūnas negali nepriimti TIR knygelės muitiniam įforminimui, jeigu NTKS sistemoje duomenys nesutampa su TIR knygelės duomenimis, nes TIR procedūros taikymo atveju pagrindinis dokumentas yra TIR knygelė.

Tokiais atvejais NTKS priemonėmis TIR knygelės elektroniniai duomenys neįforminami ir pareikalaujama pateikti teisingus ir atitinkančius TIR knygelėje esantiems duomenims elektroninius TIR knygelės duomenis“, – teigia muitinės departamento generalinio direktoriaus pavaduotojas Vygantas Paigozinas.

Jei išvykimo muitinės įstaiga priėmė TIR knygelę, kurioje nebuvo nurodytas prekės SS kodas, SS kodo nurodymo neturi reikalauti ir vėlesnės tarpinės ar paskirties muitinės įstaigos.

Siekiant vežėjams nesudaryti neplanuotų nuostolių yra rekomenduojama pildant TIR knygelę laikytis TIR konvencijos nuostatų, TIR konvencijos Administracinio komiteto ir Europos Komisijos rekomendacijų.

Iškilus klausimams dėl TIR knygelių kviečiame kreiptis į TIR ir tranzito departamentą el. paštu: tir@linava.lt arba telefonu: +37052786501.