Svarbi informacija vežėjams važiuojantiems per Lenkiją: ekspertas paaiškins, kaip išvengti dažnai pasitaikančių baudų

SENT įstatymas galioja jau daugiau nei 7 metus, tačiau, kaip rodo statistika, vežėjams vis dar dažnai skiriamos baudos už SENT įstatymo pažeidimus. Naujovių nežinojimas, netinkamas minėto įstatymo nuostatų interpretavimas bei lenkų kalbos nemokėjimas neatleidžia vežėjų nuo atsakomybės, tad „Linavos“ mokymo centras kviečia nubraukti nežinią bei transporto įmonių atsakingus darbuotojus registruotis į š. m. balandžio 25 d. 9.00 val. nuotoliniu būdu vyksiantį seminarą, kuriame bus galima sužinoti svarbiausias detales, padėsiančias ateityje krovinius į Lenkiją arba per Lenkiją gabenantiems vežėjams baudų išvengti. 

Seminaro metu su jo dalyviais informacija dalinsis advokatas dr. Edvinas Bakanauskas, kontoros „Solidus Lex“ advokatas, Vilniaus universiteto Teisės fakulteto lektorius. 

Pasak E. Bakanausko, jis pristatys naujausią informaciją, susijusią su SENT įstatymo taikymo aspektais, prekių deklaravimo PUESC sistemoje ypatumais, pagrindinėmis vežėjo pareigomis pagal SENT įstatymą. 

Praktika rodo, kad tam tikrais atvejais vežėjui skiriamų baudų bendra suma viršija net kelis šimtus tūkstančių zlotų, o baudos vežėjams gali būti skiriamos už įvairių SENT įstatymo nuostatų pažeidimus, t. y. deklaracijos nepateikimą, jos netinkamą užpildymą, informacijos nepateikimą patikrinimui apie transporto priemonę su prekėmis, nurodytomis deklaracijoje ir pan. Tad seminare papasakosiu, kaip ne tik išvengti baudų, bet ir, pavyzdžiui, ar vežėjas, sumokėjęs baudą Lenkijos muitinės ir mokesčių įstaigai, gali reikalauti nuostolių atlyginimo iš užsakovo”, – teigia E. Bakanauskas.

Pasak „Linavos“ mokymo centro direktorės Nijolės Badikonienės, toks seminaras rengiamas, kadangi viliamasi, kad pavyks sistemiškai supažindinti dalyvius su SENT įstatymu, t. y. kokia šio įstatymo paskirtis, aptarti, kokiems subjektams šis įstatymas taikomas, kokios yra vežėjo pagrindinės pareigos, numatytos šiame kaimyninės šalies teisės akte. 

„SENT įstatymo nuostatų išmanymas ir tinkamas pareigų įgyvendinimas yra pagrindinė priemonė, kuri gali padėti vežėjams išvengti šio įstatymo nuostatų pažeidimų. Kadangi seminaro metu advokatas E. Bakanauskas detaliai paaiškins, kaip elgtis gavus baudą, kokios yra galimybės vežėjui būti atleistam nuo jos mokėjimo ir pan., tai, be jokios abejonės, bus naudinga informacija kiekvienam vežėjui, kurio kelionės kryptys driekiasi per Lenkiją“, – sako N.Badikonienė.

Apie seminaro lektorių:

Advokato E. Bakanausko kontoros „Solidus Lex“ advokatas, Vilniaus universiteto Teisės fakulteto lektorius dr. Edvinas Bakanauskas jau nuo 2018 m. konsultuoja klientus transporto teisės klausimais, įskaitant dėl SENT įstatymo taikymo.

2023 m. sėkmingai atstovavo Latvijos vežėjo interesams Lenkijos muitinės ir mokesčių įstaigoje. Atitinkamos Lenkijos muitinės ir mokesčių įstaigos vadovas priėmė sprendimą atsisakyti Latvijos vežėjui skirti 8 baudas (viso 160.000,00 PLN) už daugkartinius SENT 12a straipsnio 3 dalies pažeidimus (transporto priemonės su prekėmis, nurodytomis deklaracijoje,  neatvykimas į patikrinimą).

2022 m. sėkmingai atstovavo vieno iš Lietuvos vežėjo interesams atitinkamoje Lenkijos muitinės ir mokesčių įstaigoje. Lietuvos vežėjui buvo skirtos dvi baudos (viso 40.000,00 PLN) už identišką SENT įstatymo pažeidimą. Visgi sėkmingai buvo įrodyta, kad baudos skirtos nepagrįstai, o visa tai įvertinus, Lenkijos muitinės ir mokesčių įstaigos vadovas priėmė sprendimą atsisakyti Lietuvos vežėjui skirti dvi baudas.

SEMINARO PROGRAMA:

1 dalis (Bendrieji SENT įstatymo taikymo aspektai, prekių deklaravimas PUESC sistemoje, pagrindinės vežėjo pareigos pagal SENT įstatymą):

1.         SENT  paskirtis;

2.         prekės, kurių gabenimas  turi būti deklaruotas elektroninėje muitinės tarnybos paslaugų platformoje (toliau – PUESC);

3.         prekių gabenimo deklaravimo PUESC sistemoje tvarka;

4.         paraiškos sąvoka, paraiškų rūšys;

5.         paraiškos duomenų keitimas, atnaujinimas PUESC sistemoje;

6.         vežėjo vaidmuo prekių gabenimo deklaravime, dažniausiai pasitaikančios paraiškų pildymo klaidos;

7.         vežėjo pareiga užtikrinti, kad transporto priemone su prekėmis, nurodytomis deklaracijoje, atvyktų į patikrinimą,  neatvykimo į patikrinimą padariniai;

8.         vežėjo pareiga transporto priemonėje sumontuoti geolokacijos duomenis perduodančią įrangą, šios pareigos nevykdymo padariniai.

2 dalis (Baudų skyrimo procedūra, atleidimas nuo baudos mokėjimo, rekomendacijos, kaip išvengti baudų):

9.         baudų skyrimo tvarka, dydžiai, rūšys (vežėjui skiriamos baudos, vairuotojams);

10.   ką daryti pažeidus SENT įstatymą;

11.   atleidimas nuo baudų mokėjimo; 

12.   rekomendacijos, kaip išvengti baudų.

3 dalis (vežėjo teisė reikalauti žalos atlyginimo iš užsakovo):

13.   užsakovo pareiga informuoti vežėją apie prekių gabenimo deklaravimą PUESC sistemoje;

            14.   vežėjo teisė reikalauti žalos atlyginimo iš užsakovo.

Seminaras vyks:

2024 m. balandžio 25 d. 9:00 – 12:00 (su pertrauka) NUOTOLINIU BŪDU TEAMS platformoje (tiksli prisijungimo nuoroda bus atsiųsta prieš renginį).

REGISTRUOTIS

Dalyvio mokestis: 100 EUR (0 PVM).

Daugiau informacijos Jums suteiksime tel. +370 611 24413 arba el. paštu mc@linava.lt