Svarbi informacija vežėjams važiuojantiems per Lenkiją: ekspertas paaiškins, kaip išvengti dažnai pasitaikančių baudų

Krovinių vežimo keliais stebėjimo sistemos įstatymas (SENT) galioja jau daugiau nei 6 metus, tačiau, kaip rodo statistika, vežėjams vis dar dažnai skiriamos baudos už SENT įstatymo pažeidimus. Naujovių nežinojimas, netinkamas minėto įstatymo nuostatų interpretavimas bei lenkų kalbos nemokėjimas neatleidžia vežėjų nuo atsakomybės. Tad „Linavos“ mokymo centras kviečia nubraukti nežinią bei transporto įmonių atsakingus darbuotojus registruotis į š. m. gruodžio 5 d. 9.00 val. gyvai arba gruodžio 6 d. 9.00 val. nuotoliniu būdu vyksiantį seminarą, kuriame bus galima sužinoti svarbiausias detales, padėsiančias ateityje krovinius į Lenkiją arba per Lenkiją gabenantiems vežėjams baudų išvengti. 

Seminaro metu teisininkas, Vilniaus universiteto Teisės fakulteto lektorius dr. Edvinas Bakanauskas pristatys naujausią informaciją, susijusią su SENT įstatymo taikymo aspektais, prekių deklaravimo PUESC sistemoje ypatumais, pagrindinėmis vežėjo pareigomis, pagal SENT įstatymą. Taip pat didžiulę profesinę patirtį turintis ekspertas pasidalins įžvalgomis, kaip ne tik išvengti baudų, bet ir pareikalauti žalų atlyginimo iš užsakovų.

Seminaras vyks:

2023 m. gruodžio 5 d. 9:00 – 12:00 (su pertrauka) GYVAI „Linavos“ mokymo centro patalpose adresu Jankiškių g. 41, Vilniuje. 

REGISTRUOTIS

2023 m. gruodžio 6 d. 9:00 – 12:00 (su pertrauka) NUOTOLINIU BŪDU TEAMS platformoje (tiksli prisijungimo nuoroda bus atsiųsta prieš renginį).

REGISTRUOTIS


Dalyvio mokestis: 100 EUR (0 PVM).

Pasak „Linavos“ mokymo centro direktorės Nijolės Badikonienės, praktika rodo, kad tam tikrais atvejais vežėjui skiriamų baudų bendra suma viršija net kelis šimtus tūkstančių zlotų, o baudos vežėjams gali būti skiriamos už įvairių SENT įstatymo nuostatų pažeidimus, t. y. deklaracijos nepateikimą, jos netinkamą užpildymą, informacijos nepateikimą patikrinimui apie transporto priemonę su prekėmis, nurodytomis deklaracijoje ir pan. 

Tad seminaro metu ir bus siekiama, jog transporto ir logistikos sektoriaus atstovai sužinotų visus svarbiausius dalykus, kurie ateityje leis tokių milžiniškų baudų išvengti.

„Norimesistemiškai supažindinti dalyvius su SENT įstatymu, t. y. kokia šio įstatymo paskirtis, aptarti, kokiems subjektams šis įstatymas taikomas, kokios yra vežėjo pagrindinės pareigos, numatytos šiame kaimyninės šalies teisės akte. Juk SENT įstatymo nuostatų išmanymas, tinkamas pareigų įgyvendinimas yra pagrindinė priemonė, kuri gali padėti vežėjams išvengti šio įstatymo nuostatų pažeidimų. Žinoma, seminaro metu bus paaiškinta, kaip elgtis gavus baudą, kokios yra galimybės vežėjui būti atleistam nuo jos mokėjimo. Taip pat bus išaiškinta, ar vežėjas, sumokėjęs baudą Lenkijos muitinės ir mokesčių įstaigai, gali reikalauti nuostolių atlyginimo iš užsakovo. Manau, kad tai yra be galo svarbi informacija kiekvienam vežėjui, kurio kelionės kryptys driekiasi per Lenkiją“, – pasakoja N.Badikonienė.

Apie seminaro lektorių:

Teisininkas, Vilniaus universiteto Teisės fakulteto lektorius dr. Edvinas Bakanauskas jau nuo 2018 m. konsultuoja klientus dėl SENT įstatymo taikymo.

2023 m. sėkmingai atstovavo Latvijos vežėjo interesams Lenkijos muitinės ir mokesčių įstaigoje. Atitinkamos Lenkijos muitinės ir mokesčių įstaigos vadovas priėmė sprendimą atsisakyti Latvijos vežėjui skirti 8 baudas (viso 160.000,00 PLN) už daugkartinius SENT 12a straipsnio 3 dalies pažeidimus (transporto priemonės su prekėmis, nurodytomis deklaracijoje,  neatvykimas į patikrinimą).

2022 m. sėkmingai atstovavo vieno iš Lietuvos vežėjo interesams atitinkamoje Lenkijos muitinės ir mokesčių įstaigoje. Lietuvos vežėjui buvo skirtos dvi baudos (viso 40.000,00 PLN) už identišką SENT įstatymo pažeidimą. Visgi sėkmingai buvo įrodyta, kad baudos skirtos nepagrįstai, o visa tai įvertinus, Lenkijos muitinės ir mokesčių įstaigos vadovas priėmė sprendimą atsisakyti Lietuvos vežėjui skirti dvi baudas.

SEMINARO PROGRAMA:

1 dalis (Bendrieji SENT įstatymo taikymo aspektai, prekių deklaravimas PUESC sistemoje, pagrindinės vežėjo pareigos pagal SENT įstatymą):

1.      SENT  paskirtis;

2.      prekės, kurių gabenimas  turi būti deklaruotas elektroninėje muitinės tarnybos paslaugų platformoje (toliau – PUESC);

3.      prekių gabenimo deklaravimo PUESC sistemoje tvarka;

4.      paraiškos sąvoka, paraiškų rūšys;

5.      paraiškos duomenų keitimas, atnaujinimas PUESC sistemoje;

6.      vežėjo vaidmuo prekių gabenimo deklaravime, dažniausiai pasitaikančios paraiškų pildymo klaidos;

7.      vežėjo pareiga užtikrinti, kad transporto priemone su prekėmis, nurodytomis deklaracijoje, atvyktų į patikrinimą,  neatvykimo į patikrinimą padariniai;

8.      vežėjo pareiga transporto priemonėje sumontuoti geolokacijos duomenis perduodančią įrangą, šios pareigos nevykdymo padariniai.

2 dalis (Baudų skyrimo procedūra, atleidimas nuo baudos mokėjimo, rekomendacijos, kaip išvengti baudų):

9.      baudų skyrimo tvarka, dydžiai, rūšys (vežėjui skiriamos baudos, vairuotojams);

10.   ką daryti pažeidus SENT įstatymą;

11.   atleidimas nuo baudų mokėjimo; 

12.   rekomendacijos, kaip išvengti baudų.

3 dalis (vežėjo teisė reikalauti žalos atlyginimo iš užsakovo):

13.   užsakovo pareiga informuoti vežėją apie prekių gabenimo deklaravimą PUESC sistemoje;

            14.   vežėjo teisė reikalauti žalos atlyginimo iš užsakovo.