Teismas: buvę „Linavos“ vadovas ir finansininkas turės sumokėti apie 250 tūkst. eurų

Buvęs Lietuvos nacionalinės vežėjų automobiliais asociacijos „Linava“ generalinis sekretorius Valdas Gilys ir buvęs vyriausiasis finansininkas Adolfas Darginavičius turi atlyginti apie 250 tūkst. eurų žalą asociacijai, nusprendė teismas.

Lietuvos apeliacinis teismas gruodžio 20-ąją atmetė V. Gilio ir A. Darginavičiaus skundus ir paliko galioti pirmos instancijos teismo jo nutartį. 

„Pirmosios instancijos teismas tinkamai nustatė iš V. Gilio priteistinos žalos dydį, pagrįstai įvertinęs ieškovės („Linavos“ – BNS) mišrią kaltę dėl padarytos žalos“, – rašoma Apeliacinio teismo nutartyje.

„Pateiktų įrodymų pakako, kad būtų teisingai išnagrinėta byla ir įsitikinta, ar egzistuoja visos sąlygos A. Darginavičiaus, kaip darbuotojo, materialinei atsakomybei kilti“, – skelbia teismas.

Pernai birželį Vilniaus apygardos teismas nusprendė, kad vadovų darbo „Linavoje“ metu buvo pažeidinėjami mokestiniai įstatymai ir dėl to jie „Linavai“ padarė didelę finansinę žalą. V. Gilys turi atlyginti 226 tūkst. eurų, o A. Darginavičius – 13 tūkst. eurų nuostolių bei 5 proc. palūkanas.

„Linava“ į teismą kreipėsi po to, kai Valstybinė mokesčių inspekcija 2019-aisiais asociacijai skyrė 342 tūkst. eurų baudų už 2007–2011 metais nesumokėtus pridėtinės vertės, gyventojų pajamų, nekilnojamojo turto ir kitus mokesčius. 

Organizacija siekė, kad baudos suma būtų išieškota iš V. Gilio ir A. Darginavičiaus, nes pažeidimai buvo padaryti dėl jų kaltės – teismas tai patvirtino, tačiau neįrodė, jog jie veikė susitarę. 

Apeliaciniais skundais jie prašė Vilniaus apygardos teismo sprendimą panaikinti, o „Linavos“ ieškinį – atmesti, tačiau teismo vertinimu, buvęs generalinis sekretorius privalo prisiimti atsakomybę už vadovavimą asociacijai, kai yra toleruojama mokestinių įstatymų laisva interpretacija, be to V. Gilys sudarė daugumą sandorių, kurie mokestine prasme buvo įforminti netinkamai.

Apeliacinio skundo nutartyje skelbiama, kad A. Darginavičius, eidamas vyriausiojo finansininko pareigas ir būdamas atsakingas už asociacijos finansinės apskaitos teisingumą, pažeidė darbo pareigas, kurias nustato įstatymai.

„Linavos“ teigimu, į asociacijos apskaitą buvo įtraukiamos tiekėjų PVM sąskaitos faktūros, kurias Mokesčių inspekcija įvertino kaip nesusijusias su apmokestinamąja veikla ir nepagrįstai priskirtas leidžiamiems atskaitymams, asociacija neteisėtai teikdavo beprocentes paskolas savo darbuotojams, kai kurių darbuotojų, įskaitant ir A. Darginavičiaus, poilsines keliones nepagrįstai įformindavo kaip tarnybines komandiruotes.

V. Gilys „Linava“ asociacijos generalinio sekretoriaus pareigas ėjo 1991– 2010 metais, A. Darginavičius vyriausiuoju finansininku buvo nuo 1995-ųjų iki 2014 metų.