Tvariam ir sėkmingam verslui reikalingi kvalifikuoti logistikos ir prekybos specialistai
Verslo skaitmenizavimas, automatinės sandėliavimo sistemos, transporto valdymo programos ir tiekimo grandinės optimizavimo įrankiai nuolat keičia logistikos ir prekybos sritis, atverdami naujas galimybes ir iššūkius aukštos kvalifikacijos specialistams. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) Bioekonomikos plėtros fakulteto dekanas prof. dr. Bernardas Vaznonis pastebi, kad ši sritis išskirtinai dinamiška ir patraukli ambicingiems jaunuoliams, nes atveria plačias tarptautinės karjeros galimybes. Dekanas atkreipia dėmesį, kad logistika ir prekyba yra esminės bet kurios įmonės veiklos sritys. Efektyvus prekių judėjimas ir tiekimo grandinės valdymas gali reikšmingai paveikti įmonės sėkmę ir pelningumą, todėl aukštos kvalifikacijos specialistai yra ypatingai vertinami ir skatinami solidžiu darbo užmokesčiu.
Įvairiapusis studijų dalykų tinklelis plačioms karjeros galimybėms
VDU ŽŪA Verslo ir kaimo plėtros vadybos katedros vedėja doc. dr. Milita Vienažindienė atkreipia dėmesį, kad studijų programa Logistika ir prekyba yra vienintelė apimanti šias dvi glaudžiai susijusias sritis. „Augantys elektroninės prekybos srautai, globalizacija, tarptautinės prekybos reikšmės augimas lemia nuolatinę ir gana tolygią šio verslo sektoriaus plėtrą. Dabar nei vienas negalime įsivaizduoti ir savo asmeninio gyvenimo be logistikos, kaip veiklos, kuri aptarnauja prekių judėjimą iš vienos pasaulio vietos į kitą“, – pasakoja doc. dr. M. Vienažindienė ir pastebi, kad net mažiausi tiekimo grandinės sutrikimai gali sukelti problemų ne tik gamybinėms įmonėms, bet ir galutinio produkto laukiančiam vartotojui.
Pasakodama apie studijų programą, pašnekovė atkreipia dėmesį, kad studijų programa Logistika ir prekyba neapsiriboja tik šiomis sritimis. „Mūsų dėstomų dalykų tinklelis apima įvairias temas, pradedant nuo idėjų generavimo, savo verslo kūrimo, marketingo sprendimų, vartotojų elgsenos, elektroninės prekybos iki įvairių procesų skaitmenizavimo, sandėliavimo bei transportavimo procesų valdymo, teisinių klausimų. Studentai mokosi labai įvairius dalykus, profesinės praktikos metu įgyja praktinės patirties, tiesiogiai susipažįsta su logistikos ir prekybos verslo sektoriaus specifika“, – apie pasiruošimą darbo rinkai kalba doc. dr. M. Vienažindienė. Pašnekovė atkreipia dėmesį, kad studijų metu įgytas platus išsilavinimas suteikia platesnį būsimos karjeros krypties pasirinkimą.
Su studentais patirtimi dalijasi rinkos lyderiai
Katedros vedėja pasakoja, kad logistikos ir prekybos sektorių specialistai nuo pirmų kursų skatinami domėtis tarptautine rinka ir jos specifika. „Studentai tarptautinės patirties, dalyvaudami kartu su dėstytojais, įgyja tarptautinėse projektinėse veiklose. Taip pat palaikome ir skatiname studentų dalyvavimą tarptautinėse mainų programose, išvykimą pagal „Erasmus+“ programą studijuoti į kitus Europos universitetus. Pas mus taip pat atvyksta studentai iš užsienio, kurie noriai dalijasi savo patirtimi. Apie kitų Europos šalių patirtį, kylančius iššūkius ir jų sprendimus mūsų studentai sužino ir iš kitų užsienio šalių atvykusių dėstytojų praktikų. Manome, kad šioje srityje labai svarbu išmanyti kuo platesnį kontekstą, nes logistikos ir prekybos sektoriaus neriboja valstybės sienos, negalime ir mes apsiriboti tik su Lietuva susijusiomis žiniomis“, – pasakoja doc. dr. M. Vienažindienė.
Dėstytojai praktikai – nuolatinio investavimo į savo žinias pavyzdžiai
Doc. dr. M. Vienažindienė pasakoja, kad studijų metu studentus siekiama kuo daugiau supažindinti su logistikos ir prekybos sektorių specifika ir ypatingas dėmesys skiriamas glaudžių ryšių palaikymui su Lietuvos įmonėmis, socialiniais partneriais. „Puikiai suprantame, kad be aktyvios verslo partnerystės neįmanoma parengti aukštos kvalifikacijos specialistų, išmanančių verslo sektorių specifiką ir susipažinusių su aktualijomis. Ruošdami studentus bendradarbiaujame ne tik su logistikos ar prekybos verslais, bet ir su kitomis rinkoje lyderiaujančiomis ir Lietuvoje, ir užsienyje gerai žinomomis įmonėmis, net ir gamybos, nes jose taip pat vyksta su mūsų sektoriumi labai glaudžiai susiję procesai“, – įžvalgomis dalijasi pašnekovė ir džiaugiasi verslo atstovų bei socialinių partnerių nuoširdžiu įsitraukimu ruošiant būsimus kolegas.
Dėstytojai su studentais lankosi logistikos centruose ir sandėliuose, važiuoja į transporto ir kitas susijusiuose sektoriuose veikiančias įmones. „Verslo atstovai atvirai dalijasi patirtimi, supažindina su įmonėse vykstančiais procesais, taip pat mielai priima mūsų studentus profesinei praktikai. Šios išvykos ir profesinė praktika yra labai svarbios studijų proceso dalys, nes studentams padeda „pasimatuoti“ būsimos karjeros kryptį ar net konkrečias įmones. Be to, daugiau bendraudami su praktikais, studentai patys pamato ir savarankiško domėjimosi, ir žinių siekimo rezultatus“, – pasakoja doc. dr. M. Vienažindienė ir džiaugiasi, kad matydami nuolat į naujausias žinias investuojančius rinkos lyderius, ir patys studentai dar labiau vertins studijų metu suteikiamas galimybes, po studijų patys ieškos galimybių tobulėjimui.
Sektoriaus skaitmenizavimui reikės vis daugiau kvalifikuotų specialistų
„Siekiame parengti aukštos kvalifikacijos vadybininkus, gebančius priimti sprendimus ir spręsti kylančias problemas, užtikrinti prekybos, logistikos procesų efektyvų veikimą. Siekiame, kad jie išmanytų tarptautinės prekybos organizavimo principus, logistikos verslo kūrimo ir plėtros subtilybes. Tokių specialistų poreikis ir dabar auga, ir augs ateityje, nes intensyvėja internetinė prekyba, įmonės siekia automatizuoti ir skaitmenizuoti kuo daugiau su logistika ir prekyba susijusių procesų, o šių sistemų diegimui ir vystymui reikalingi su IT technologijomis ir tiekimo grandinėmis susipažinę aukštos kvalifikacijos specialistai“, – pasakoja doc. dr. M. Vienažindienė.
Pašnekovė atkreipia dėmesį, kad aukštos kvalifikacijos specialistų reikės ir norint logistikos bei prekybos sektoriuje įgyvendinti su tvariu verslo vystymu susijusias pertvarkas. „Matome, kad žalioji logistika, iš „popierinio“ termino jau tampanti realybe, su prekyba ir logistika susijusiems verslo sektoriams kelia daug iššūkių. Įmonėse įgyvendinant žaliosios logistikos principus, siekiama sumažinti neigiamą logistikos veiklos poveikį aplinkai, efektyviau naudoti išteklius, mažinti atliekų kiekį, taršą ir energijos suvartojimą“, – apie žaliosios logistikos tikslus kalba pašnekovė.
Trumpesnės, bet intensyvios studijos
Doc. dr. M. Vienažindienė pasakoja, kad studijos gali būti patrauklios pusmečiu mažesne trukme. „Per 3,5 metų studentai įgyja platų ir gana universalų išsilavinimą. Nesiorientuojame vien į transporto ar sandėliavimo veikla užsiimančias įmones. Ir prekybinėse, ir gamybinėse įmonėse veikia labai panašūs procesai, tik šiek tiek kitaip, todėl ir absolventai dirba įvairiuose verslo sektoriuose“, – pasakoja doc. dr. M. Vienažindienė ir atkreipia dėmesį, kad dauguma dar studijuodami ar iškart po studijų renkasi darbą pagal specialybę. Be to, studijų programa turi tęstinumą, studijas galima tęsti magistrantūros studijų programoje Verslo logistika.
„Mūsų studijų programos absolventai tikrai paklausūs ir laukiami darbo rinkoje. Studijų metu teorinių žinių įgiję ir pozityvių praktikų patirčių paskatinti, dalis studentų nusprendžia kurti savo verslus, savo logistikos ar prekybos srityse veikiančias įmones. Studijos intensyvios, bet net ir dieninių studijų studentams sudarytos galimybės dirbti dar studijuojant. Dėstytojai labai teigiamai ir lanksčiai žiūri į praktinės patirties siekiančius įgyti studentus, studijų metu kuriančius savo verslus ar įsidarbinančius pagal būsimą specialybę. Džiaugiamės, kad studentai žingeidūs ir siekia gilinti studijų metu įgytas žinias, papildyti jas praktine patirtimi. Universitetas suteikia stiprius teorinius ir praktinius pagrindus šiandieniniame nuolatinių pokyčių kontekste vis didesnę reikšmę įgyja ir studentų gebėjimas savarankiškai pildyti, gilinti įgytas žinias, nes norint išlaikyti aukštą kvalifikaciją ir baigus studijas reikės nuolat tai daryti. Siekiame, kad studentai įgytų šiuos įgūdžius ir vertintų visas galimybes siekti naujausių su specialybe susijusių žinių“, – įžvalgomis dalijasi doc. dr. M. Vienažindienė.
Ypatingai trūksta aukštos kvalifikacijos specialistų
UAB „Hegelmann Logistics“ vadovas Andrius Šumskis pastebi, kad Lietuvoje šiuo metu yra nepakankamai prekybos ir logistikos specialistų, ypatingai trūksta šios srities profesionalų, kurie ne tik baigia studijas, bet ir savarankiškai gilinasi į šios srities specifiką, gyvena šia sritimi. „Reikia pripažinti, kad nėra lietuviškų vadovėlių, kuriuose studentai galėtų rasti visą svarbią ir aktualią informaciją, todėl didelė dalis žinių įgyjama savarankiškai jų ieškant, perimant užsienio šalių įmonių patirtį ir adaptuojant mūsų rinkai. Ši sritis Lietuvoje yra gana nauja, dar nėra realios praktinės patirties“, – pastebi įmonės vadovas. Jis pasakoja, kad pati šaka yra besivystanti ir atkreipia dėmesį, jog tiekimo grandinės svarba visai pramonei paskutinius keliolika metų auga. Tęsiantis šiai tendencijai galima prognozuoti prekybos ir logistikos specialistų poreikio augimą.
Pašnekovas taip pat pasakoja, kad yra ir kitas dėmuo – technologinis tobulėjimas, kuris veda vis aukštesnio lygio kompetencijų poreikio link. Atsiranda daugiau iššūkių, tarp kurių ir automatizavimas, pagerinantis proceso valdymą ir tuo pačiu reikalaujantis daugiau kompetencijų.
Pasak A. Šumskio, gilus įsitraukimas į logistikos sritį ir nuoširdus domėjimasis šio sektoriaus naujovėmis suteikia plačias karjeros galimybes, nes logistikos išsilavinimas reikalingas ir kitose srityse. „Pavyzdžiui, IT sektoriuje logistikos ir tiekimo grandinės valdymo produktų kūrimas yra labai svarbus. Logistikos žinios būtinos ir gamyboje, kur daug procesų yra automatizuoti. Nors rankinio darbo mažėja, reikalingas automatizavimo sistemų kūrimas, diegimas ir priežiūra. Gamybos valdymas remiasi tais pačiais principais, kaip ir tiekimo grandinės ar logistikos valdymas, todėl jo planavimas ir valdymas yra atsakinga užduotis, kurią atlieka logistikos specialistai“, – teigia A. Šumskis.
Aukštos kvalifikacijos specialistų laukia plačios karjeros galimybės
Logistikos sritis yra specifinė, nes ji leidžia mums veikti ir konkuruoti ne tik Lietuvoje, bet ir daug plačiau. Norint, kad Lietuva įgytų konkurencinį pranašumą logistikos srityje, būtina kryptingai palaikyti šią sritį ir investuoti į jos augimą. Taip pat labai svarbu paruošti aukštos kvalifikacijos logistikos ir prekybos specialistus, turinčius stiprius teorinius pagrindus ir praktinės patirties“, – įžvalgomis dalijasi UAB „Hegelmann Logistics“ vadovas.
„Logistika apima įvairias veiklas, tokias kaip tiekimo grandinės valdymas, sandėliavimas, transportavimas, rinkodara, tiekimo grandinės optimizavimas ir daug kitų. Tai suteikia plačias karjeros galimybes, tačiau dėl tokio platumo ir integralumo žmonėms, kurie nėra susipažinę su šios srities specifika, gali būti sunku tiksliai suprasti, kas yra logistika ir kaip ji prisideda prie valstybės ekonominio augimo“, – kalba A. Šumskis. Jis tikisi, kad didėjant universitetų paruošiamų specialistų skaičiui, verslo sektoriuose, tiesiogiai susijusiuose su logistika ir prekyba, situacija keisis.
Įmonės vadovas pasakoja, kad didžioji dalis Lietuvos logistikos srities lyderių yra savamoksliai, per dvidešimt metų aktyviai domėjęsi ir dirbdami praktinį darbą sukaupę tiek teorinių žinių, tiek praktinių įgūdžių. „Jeigu būčiau studijavęs aukštos kvalifikacijos logistikos ir prekybos specialistus rengiančią programą, tą pačią pridėtinę vertę būčiau sukūręs per dešimtmetį ar dar greičiau. Tą patį pastebi ir kiti dabar vadovaujančias pareigas užimantys kolegos. Šiuo metu visi esame savamoksliai, investavę ir vis dar investuojantys daug resursų į aktualias žinias ir patirtį“, – sako A. Šumskis.
Specialistai ruošiami atsižvelgiant į rinkos poreikius
VDU ŽŪA Bioekonomikos plėtros fakulteto dekanas prof. dr. B. Vaznonis pasakoja, kad logistikos ir prekybos specialistai VDU ŽŪA rengiami atsižvelgiant į darbo rinkos poreikius, potencialių darbdavių lūkesčius, identifikuotus atlikus profesinio lauko tyrimus, didėjančią kvalifikuotų logistikos specialistų paklausą Lietuvoje ir ypač Kauno regione, kuris dėl išplėtotos infrastruktūros ir išskirtinės geografinės padėties labai patrauklus logistikos centrų plėtrai.
„Darbo rinkai šiuo metu reikia vis daugiau specialistų, praktinėje veikloje gebančių taikyti verslo, vadybos teorines žinias ir išugdytus prekybos ir logistikos verslo gebėjimus. Studijų metu išskirtinis dėmesys skiriamas naujoms logistikos IT sistemomis, kuriomis noriai dalijasi verslo partneriai. Studijų metu įgytos kompetencijos leidžia plėtoti konkurencingą verslą šalies bei tarptautinėse rinkose. Kvalifikuotų logistikos specialistų paklausa Lietuvoje ir ypač Kauno regione ir toliau didės. Iki 2030 m. bus užbaigtas „Rail Baltica“ projektas, vis labiau plėtojama Kauno oro uosto infrastruktūra ir Kauno laisvoji ekonominė zona, modernizuotas laivybos kelias Nemunu“, – kalba prof. dr. B. Vaznonis.
Praktinė patirtis – derinant studijas ir darbą pagal specialybę
Bioekonomikos plėtros fakulteto dekanas pasakoja, kad dauguma bakalauro studijų programos Logistika ir prekyba 3 ir 4 kurso studentų jau dirba pagal specialybę. „Matome, kad įpusėję studijas mūsų studentai dirba logistikos centruose, pramonės ir prekybos įmonėse. Remdamiesi studijų metu įgytais teoriniais pagrindais, iš dėstytojų praktikų perimta patirtimi, naudodami pažangiausius vadybos, rinkodaros, pardavimo ir logistikos metodus ir naujausias elektroninės prekybos bei komunikavimo technologijas, jie planuoja, organizuoja, prognozuoja, vertina logistikos ir prekybos procesus, veiklos rezultatus“, – kalba prof. dr. B. Vaznonis ir pastebi, kad dirbantys pagal specialybę studentai, patys tiesiogiai susipažįstantys su sektoriaus specifik turi aukštesnę motyvaciją iš dėstytojų perimti kuo daugiau patirties.
„Siekiant studijų kokybės, tobuliname studijų programą palaikydami glaudžius ryšius su socialiniais ir verslo partneriais. Ypač džiaugiamės aktyviu bendradarbiavimu su UAB „Hegelmann Logistics“, UAB „Hegelmann transporte“, UAB „Hoptrans Logistics“, UAB „Baltic Transline“, UAB „Tomegris“, UAB „DPD Lietuva“. Su socialiniais ir verslo partneriais nuolat deriname studentų profesinių praktikų atlikimo galimybes ir sąlygas“, – kalba prof. dr. B. Vaznonis ir džiaugiasi, kad verslo įmonės aktyviai prisideda prie būsimų specialistų rengimo. Dekanas pasakoja, kad visi studentai studijų metu atlieka profesinės veiklos praktiką ir džiaugiasi, jog dalis studentų lieka dirbti praktikai pasirinktose įmonėse. „Džiaugiamės ir savo absolventais, kurie studijų metu įgiję teorinių žinių ir praktinės patirties, sukūrė ir sėkmingai plėtoja savąjį verslą“, – teigia prof. dr. B. Vaznonis.