Vilkikų eilės pasienyje su Baltarusija auga, kai kur jos siekia 6,5 kilometro 

Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje ir toliau ilgėja vilkikų eilės – pirmadienį jose laukė apie 1,7 tūkst. krovininių transporto priemonių, kai kur eilės siekia beveik šešis su puse kilometro. Muitinės teigimu, dalis vežėjų neatitinka sugriežtintos patikros reikalavimų dėl galimo sankcijų apėjimo, dėl to apgręžiami šimtai vilkikų.

Pasienio kontrolės punktų direkcijos duomenimis, pirmadienį ryte Medininkuose eilėje laukė 660, Raigarde – 423, Šalčininkuose – 400, Lavoriškėse – 235 vilkikų. Palyginti su praėjusia savaite, jų skaičius išaugo maždaug 300, eilėse gali tekti laukti nuo 23 iki 63 valandų.

Valstybinės sienos apsaugos tarnybos atstovas spaudai Giedrius Mišutis BNS sakė, kad eilės ilgėja dėl Lenkijos–Baltarusijos pasienyje uždarytų kontrolės postų, sugriežtintos muitinės patikros bei tokiems srautams nepritaikytos infrastruktūros.

„Punktai nepritaikyti, patikros pailgėjusios, srautas didelis, Lenkijos situacija. Vilkikai jau netelpa į palaukimo aikšteles nė viename punkte, ant kelio rikiuojasi, Raigarde eilė nusidriekusi beveik iki Grūto kaimo – beveik šešis su puse kilometro“, – pirmadienį BNS sakė G. Mišutis.

Muitinės departamento komunikacijos skyriaus specialistė Irmina Frolova-Milašienė BNS sakė, kad nuo birželio 5-osios taikoma sugriežtinta patikra užkardant galimą sankcijų apėjimą ir prekių patekimą į Rusiją – vežėjai privalo pateikti tai įrodančius dokumentus, ne visi juos turi.

„Reikalingi dokumentai, įrodantys, kad prekė neliks Rusijoje. Lietuvos muitinė buvo iš anksto perspėjusi vežėjus ir verslą, tą informaciją pateikė, vežėjai tikrai žinojo (…) Vairuotojai neturi pasirengę dokumentų ir jie tik prie sienos sužino, tada pradeda ieškoti, sutrikdo visą patikros darbą, laukia ir tie žmonės, kurie pasiruošę papildomus dokumentus“, – BNS sakė  I. Frolova-Milašienė. 

Departamento duomenimis, vien birželio 5–9 dienomis iš Lietuvos buvo neišleista 370 transporto priemonių.

Patikra griežtinama pastebėjus, kad tam tikrų prekių gabenimo maršrutai gali būti skirti per trečiąsias šalis į Rusiją įvežti Europos Sąjungos sankcionuojamas prekes. 

Tiek pasienio, tiek muitinės atstovai spėja, kad eilės Lietuvoje formuojasi ir dėl to, kad patikrą lėčiau atlieka Baltarusijos muitininkai. 

Lenkija nuo birželio 1-osios uždraudė įvažiuoti Rusijos ir Baltarusijos vilkikams. Lenkijos Vidaus reikalų ministerija skelbia, kad tokiu sprendimu siekiama griežtinti sankcijų kontrolę, o spauda skelbia, kad taip reaguojama į lenkų kilmės žurnalisto Andrzejaus Poczobuto (Andžejaus Počobuto) įkalinimą Baltarusijoje.