Z. Buivydas: „Verslas tikisi, kad naujovės bent šiek tiek palengvins vilkikų vairuotojų įdarbinimą“

Šiandien Lietuvos nacionalinės vežėjų automobiliais asociacijos „Linava“ generalinis sekretorius Zenonas Buivydas ir Inovacijų ir transporto politikos sekretorius Andrius Burba dalyvavo Migracijos departamento organizuotame susitikime, kurio metu aptarti nuo šių metų rugpjūčio 1 d. įsigaliosiantys Užsieniečių teisinės padėties įstatymo pakeitimai.

Asociacijos generalinio sekretoriaus Z. Buivydo teigimu, šie, darbdaviams lengvesnes užsieniečių įdarbinimo sąlygas sudarantys įstatymo, pakeitimai Seime priimti asociacijos „Linava“ ir kitų verslo organizacijų siūlymu.

„Transporto ir logistikos įmonės labai tikisi, kad šios naujovės bent šiek tiek palengvins profesionalių vilkikų vairuotojų iš ne Europos Sąjungos šalių įdarbinimo procesus mūsų šalies įmonėse. Iki šiol darbdaviai susidurdavo su didžiuliais sunkumais, norėdami pritraukti darbuotojų iš tolimųjų šalių, nes vilkikų vairuotojais dirbti norintys kitų šalių piliečiai tiesiog nuspręsdavo nebelaukti kelių mėnesių, kol bus atliktos visos privalomos įdarbinimo procedūros Lietuvoje ir įsidarbindavo pas kitų šalių vežėjus“, – teigia Z. Buivydas.

Jei verslo atstovai matys nesklandumų įgyvendinant šias naujoves nuo kitos savaitės, pasak Z. Buivydo, asociacija labai lauks informacijos apie sunkumus, iššūkius ir bus pasirengusi pateikti siūlymus, kaip tobulinti naująją tvarką, jei tik tai, verslo nuomone, bus reikalinga.

Taigi nuo rugpjūčio 1 d. nebelieka Patvirtintų įmonių sąrašo ir Migracijos departamentas rekomenduoja įmonėms nebeteikti prašymų įtraukti į šį sąrašą.

Taip pat atsiras tam tikri prašymų dėl vizų išdavimo pakeitimai – nuo šiol bus aiškiai atskirta nacionalinių vizų ir leidimų gyventi darbo pagrindu išdavimo tvarka. Dėl darbo vizos užsienietis galės kreiptis tik užsienyje (į Lietuvos diplomatinę atstovybę arba konsulinę įstaigą arba per išorės paslaugų tiekėją, jeigu jis toje valstybėje yra įsteigtas), o dėl leidimo gyventi darbo pagrindu, kaip ir anksčiau – Lietuvoje.

Kita naujovė – trumpinamas laikotarpis dėl darbo patirties vertinimo. Anksčiau vertinta darbo patirtis per paskutiniuosius 5-erius metus, nuo šiol – per pastaruosius 3-ejus metus.

Taip pat gali būti sudaroma darbo keliems darbdaviams sutartis. Šiuo atveju tarpininkavimo raštą pateikia pirmasis darbdavys, tačiau sąlygas dėl leidimo laikinai gyventi gavimo turi atitikti visi darbdaviai.

Plačiau apie įsigaliosiančius pakeitimus:

Papildomi Migracijos departamento pateikti dokumentai: